Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




1. světová válka v české literatuře

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (122.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Srovnání s Dickensem – Kronika Pickwickova klubu – podobné průpovídky měl sluha Sam Weller; právě když se objevil v dalších dílech původního seriálu, dostavil se obrovský úspěch u čtenářů; zaujal asi hlavně tím, že vše komentuje, dokládá nějakou historkou, příkladem ze života, avšak oproti běžnému očekávanému způsobu, že se odvoláváme na nějakou autoritu, něco uznávaného (např. už Bible, staří Řekové, významná osobnost říká…), zde jako by postaveno na hlavu, neboť se odvolává na někoho úplně bezvýznamného, neznámého, popř. i pochybnou existenci s odpovídajícími zkušenostmi a postoji - a to působí komicky. Průpovídky podobného rázu má později Haškův Švejk – ten taky argumentuje historkami ze života pochybných existencí, zlodějíčka apod.

Použité prostředky k dosažení satirického účinku: ironie, parodie, groteska, hyperbola, paradox, karikatura; snad vše, co lze užít.

Jazyk: hovorový, ale i nespisovný, obecná čeština, vojenský slang, argot, vulgarismy, zkomolená němčina; Švejkova mluva má hovorové rysy i v syntaxi - řetězovité spojení vět v souvětí bez jasné významové hierarchie. Román nemá souvislou, pevnou dějovou stavbu, je to volné řazení kapitol ze Švejkovy cesty na vojnu, frontu, do zajetí, větší váhu než syžet mají všelijaké epizody, historky, příběhy ze života, které vypráví Švejk pořád. Vším směřuje k zesměšnění války, starých pořádků. To vše (viz i výše – rozkladný živel apod.) při kontaktu s negativními typy postav, zobrazuje je většinou až jako karikatury, v kontaktu s prostými lidmi ale dokáže působit blahodárně, posilujícím způsobem. Román je satirickým obrazem rakouské monarchie a jejího militarismu. Pomocí postavy Švejka vyjádřil Hašek svůj postoj ke světu, armádě a válce. Díval se na válečné běsnění očima prostého člověka, který nechce válčit, naopak touží prožít svůj život v míru.

Ruralismus a venkovská próza

Venkovská próza

- navazuje na tradici z 19. století; v 1. pol. 20. let ještě velmi oblíbená četba, dnes už moc ne: např.: Vojtěch Martínek – dvě trilogie: Černá země, Kamenný řád – z Ostravska; Jan Morávek – o vorařích, převoznících, lesnících, z prostředí řeky Sázavy: Plavci na Sázavě.

Ruralismus (ruralis = venkovský)

- silný vztah k venkovskému životu, spjatému s přírodou

- oproti životu ve městě (který je plný zkaženosti, zmatku, vykořeněnosti) je venkovský život čistý, mravně nenarušený

- na venkově totiž silné tradice, vztah k půdě, k selství, ke křesťanské morálce, k Bohu, to vše vytváří zázemí, oporu, zakořeněnost, jistotu

- vesměs všichni směřují k lyrizaci prózy

- představitelé v 50. letech vězněni, zákaz publikování, podřadná zaměstnání

Josef Knap

- vůdčí osobnost, zformuloval program

- romány o vytržení z prostředí domova, které vede ke konfliktům – např. Cizinec

Témata, do kterých materiál patří