Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Česká próza po roce 1945 s válečnou a historickou tématikou

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (113 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Nejsou zde drastické scény, tragika je v pocitech, osudech lidí. Vyprávěno střízlivě, bez patosu. Má charakter varovného mementa.

Edvard Valenta

Dlouho opomíjený a přehlížený autor.

Jdi za zeleným světlem – autobiografický román

Příběh spisovatele Karla Šimona, který za okupace odchází z Prahy na venkov (důvodem je osobní živ. krize, ne válka). Dochází k proměně pochybovačného, bojácného introverta, intelektuála v mravně silnou osobnost. Skrývá ruského plukovníka. Karel je nakonec zastřelen ustupujícími Němci v prvních dnech svobody.

Zelené světlo = naděje, která umožňuje i v hrozných podmínkách nerezignovat. Přesto dílo celkově spíš pesimistické. Psychologicky propracované.

Ladislav Fuks (1923 - 94)

Geniální spisovatel, sám byl osamělý citlivý podivín. Narozen v Praze, vystudoval filozofii, psychologii, dějiny umění; od 60. let po okamžitém a obrovském úspěchu prvotiny Pan Theodor Mundstock se věnoval výhradně literatuře. Vynikající psychologické romány, povídky a novely z něj udělaly slavného evropského spisovatele, přeložen do 12 jazyků, navržen na NC, o zfilmování se ucházeli např. Chaplin a Roman Polanski.

Jeho prózy vynikají bohatým jazykem, podivuhodnými náměty a uměním vystavět atmosféru plnou hmatatelné tísně a úzkosti. Svět jeho próz je plný strachu a úzkosti z osamocení a odlišnosti, vědomí, že se blíží nebezpečí. Hlavní hrdinové jsou často psychicky deformovaní, vážně narušení (např. schizofrenie, fobie, narůstající bestialita), dostává se až do nejskrytějších koutů nitra. Fuks nebyl Žid, ale osudy jeho židovských kamarádů ho přivedly k židovské tématice.

Perfektně promyšlená stavba a logika příběhu; vše má svou příčinu, nic není uvedeno a umístěno náhodně (srov. A.P.Čechov říká: když se v jednom dějství objeví puška, musí se z ní do konce hry vystřelit). Metoda opakování motivů (k jednomu motivu se několikrát vrací, zdánlivě nelogicky, krouží kolem něj, nakonec se ukáže být klíčovým) zvyšuje napětí, dramatičnost.

Fuks bývá považován za inspirátora magického realismu a postmoderny (propojování reálného světa s iluzemi, sny a halucinacemi; složitá kompozice a symbolika; historická témata apod.).

Pan Theodor Mundstock (1963) – román nejen psychologický, ale i filozofický

Starší osamělý Žid čeká na transport. Je plný hrůzy z toho, co ho čeká + šok po vyhození z práce. To vše jej poznamená – trpí schizofrenii (rozštěpení osobnosti). Vede dialog s tím druhým (odštěpenou částí své osobnosti), říká mu Mon.

Zlom způsobí rozhodnutí připravit se na očekávaná fyzické i psychické utrpení v koncentráku. Promyšleně, systematicky provádí trénink – je to zároveň groteskní i tragické. Dává mu to naději, také Mon na čas zmizí (ztrácí se ta rozpolcenost). Čtenář ale ví, že jeho představy o koncentračním táboře jsou v nepoměru se skutečností, že žádná metoda ho stejně neuchrání. Závěr je paradoxní, ironický. Pan Mundstock připravený na vše i na nejhorší – na smrt, umírá pod koly auta, když přichází na shromaždiště.

Témata, do kterých materiál patří