Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




MO 1AB-CR a jeho vývoj, význam, dělení a systém řízením+Kultovní úloha vody ve Wellness

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (100.73 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Jako každý sociálně-ekonomický jev je cestovní ruch kategorií dynamickou, neustále se vyvíjející. Přes občasné výkyvy neustále narůstá zapojováním nových skupin populace a nových míst a území do cestovního ruchu a také vytvářením nových trvalých vazeb na různé neekonomické oblasti (sociální, technologické, informační, politické a ekologické prostředí).

Současně se cestovní ruch vyvíjí vnitřně, když vznikají stále nové typy cestovního ruchu, v souvislosti s tím nové druhy služeb, nové možnosti využívání stávajících destinací, tematických motivací atd.

Charakteristické rysy cestovního ruchu:

-změna místa pobytu cestováním z běžného životního prostředí do místa či míst mimo běžné životní prostředí; tímto pohybem se doprava jako jeho realizátor stává jednou ze základních a nezastupitelných součásti cestovního ruchu

-dočasný (přechodný) pobyt v místě, které není místem trvalého pobytu účastníka cestovního ruchu; tím se poskytování služeb přechodného ubytování v nejrůznějších formách stává další základní a nezastupitelnou součástí cestovního ruchu

-hlavní účel cesty není výdělečná činnost v navštívené zemi či oblasti, jsou tedy vyloučeny cesty za prací v pracovním poměru, ale zahrnují se služební cesty včetně účasti na kongresových akcích

-realizace cestovního ruchu se uskutečňuje převážně ve volném čase účastníka

-vytváření vztahů mezi lidmi, místě dočasného pobytu (účastníci cestovního ruchu x místní obyvatelé, účastníci cestovního ruchu x zprostředkovatelé, účastníci cestovního ruchu mezi sebou navzájem)

-bezprostřední, existenčně nevyhnutelné spojení subjektu s objektem cestovního ruchu (při vlastí realizaci cestovního ruchu se subjekt /účastník cestovního ruchu/ spojuje s objektem /místem dočasného pobytu/, kde dochází k uspokojování jeho potřeb, které rozhodly o účasti na cestovním ruchu

Vývoj cestovního ruchu

Starověk

Od starověku se lidé vydávali na cesty obchodní, diplomatické, studijní, na vojenská tažení, náboženské pouti nebo jen z prosté existenční nutnosti. Důsledky setkávání lidí různých řečí, kultur a náboženství nelze dohlédnout, neboť díky intenzivnímu cestování milionů lidí se od antického starověku vytvořily nejenom v Evropě společné rysy, které tvoří podstatu naší civilizace. Cestování představovalo v minulosti být vystaven přírodním živlům, člověka ohrožovaly nemoc, sucha, vedra, mrazy, na moři pak bouře či bezvětří. Kdo se vydal na cesty trvající měsíce a roky, táhl sotva znatelnou cestou přes lesy a močály, ohrožován lidmi, zvířaty i počasím. Většina lidí cestovala pěšky nebo případně koňmo a primitivní vozy byly v divokém terénu často na obtíž.

Již v těchto dobách lidé, kteří cestovali, vyhledávali místa, kde se dalo stravovat a přespat. Do pozdního středověku hledali lidé ubytovací a stravovací služby v klášterech, zájezdních hostincích, městských domech. První zmínky o cestovatelích a uspokojení jejich potřeb pochází z doby kolem r. 2000 př. n. l., kdy nastal rozvoj městských států v dávné Mezopotámii. Vůbec o prvním typu hotelového zařízení nás informuje hliněná destička psaná klínopisem, která obsahuje nařízení krále Šulgiho (1800 př. n. l.): „… ustanovil jsem stanice na zastávkách, přivedl do nich pohostinné lidi. Kdo přijde seshora, a kdo přijde zdola, najde tam občerstvení a chládek: poutník, jenž jde nočními cestami, najde v nich úkryt jako v opravdovém domě.“

Témata, do kterých materiál patří