Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




MO 1AB-CR a jeho vývoj, význam, dělení a systém řízením+Kultovní úloha vody ve Wellness

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (100.73 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Čína

Po vrcholu čínské starověké kartografie, který představoval "otec čínské kartografie" Pchej Siou (224 - 271), srovnávaný s Ptolemaiem, následovalo další významné období v době dynastie Tang (618 - 907). Tehdy sestavil Kia Tan (729 - 805) dvě rozměrné mapy Číny, které měly rozměry až 10 x 11 metrů. Ty byly předlohou map z druhé poloviny 11. století, podle nichž vznikly r. 1137 dvě dosud zachované mapy celé Číny, vyryté na přední a boční straně kamenné stély v někdejším čínském hlavním městě Si- an-fu. Jmenují se Mapa Číny a barbarů a Mapa stop Jüa, mytického císaře. Každá má velikost 75 x 80 cm a Mapa stop Jüa je pokryta čtvercovou sítí o straně čtverce 100 čínských mil zvaných li (1 li = 570,6 m). Nejstaršími Čínskými mapami jsou však dvě mapy na hedvábí a to topografická a vojenská z doby před r. 168 př. Kr., nalezené r. 1973 při vykopávkách chanských hrobů v Ma-wang-tuej a zobrazující jih centrální části provincie Chu-nan.

Dalším významným čínským kartografem v období dynastie Sung byl Šen Kuo který r. 1067 sestavil Mapu všech Čchou a Hsien Číny (1 :900 000). Nejstarší čínská tištěná mapa je z r. 1155. Byla ilustrací v encyklopedii a zobrazuje západní území Číny a části Velké čínské zdi. Vrcholem čínské kartografie středověku bylo dílo kartografa Ču Su- pena. Ten jako poutník i jako vysoký státní úředník hodně cestoval a na základě autopsie i zkušeností svých předchůdců sestavil po desetileté práci v r. 1320 velkou mapu Číny. Ta se zachovala pouze v revidované verzi v listech ve formě atlasu asi r. 1560. Ve 14. století začala čínská kartografie upadat a ztratila svou originalitu.

Propojení cestovního ruchu s ubytovacími provozy

Náboženství v této době se tedy odráží jak ve využití průvodcovských činností, tak i v poskytování ubytování. Již od 11. století začala být mapa Evropy pokryta stovkami klášterů, které po celé období byly nositeli vzdělanosti a pohostinství. Na klášterní půdu se uchylovali nejen zbožní poutníci, ale také kupci. Na cestující bylo pamatováno již při budování každého kláštera, byla budována samostatná oddělení, kde se nalézaly samostatné místnosti s postelemi. Klášterní kuchyně pro ně samostatně rovněž vařila. Během zbožných poutí do svatých míst byly kláštery náporem poutníků přeplněny. Klášterní pohostinství mnohdy přerůstalo prosté křesťanské pohostinství z milosrdenství a stávalo se i výrazně podnikatelskou činností. Mimo klášterů sloužily jako ubytovny i tzv. Hospitia – tedy špitály, avšak díky tomu, že se nestaraly jen o cizince a poutníky, ale také o sirotky a nemocné, hrozilo zde nebezpečí nákazy od nemocných. Špitály v odlehlých krajích poskytovaly cestujícím neocenitelnou pomoc. Kromě ubytování a stravování značily cesty a poskytovaly v nepřehledné krajiny i průvodce. Na konci 12. Století vznikají první zájezdní hostince, protože kláštery nemohou pojmout veškerý počet cestujících.

Témata, do kterých materiál patří