Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




MO 1AB-CR a jeho vývoj, význam, dělení a systém řízením+Kultovní úloha vody ve Wellness

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (100.73 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Cesta do Indie a plavba kolem světa

Vasco da Gama doplul do Indie v roce 1498. V letech 1519 – 1522 se uskutečnila prvá plavba kolem světa. Jejím velitelem byl Portugalec ve španělských službách Fernando Magalhaes ( 1480 - 1521). Jejím důsledkem byl rozvoj kartografie a spolu s vynálezem knihtisku i značné rozšíření map a tištěných popisů cest. Tato historická cesta představuje základní mezník v dějinách objevných plaveb. Díky svým schopnostem tento Portugalec vykonal nesmrtelný čin a výsledky jeho expedice nejen prokázaly možnost dosáhnout Ostrovů koření a Indie plavbou na západ od evropských břehů, ale současně přispěly k zpřesnění představy o velikosti Země. Z hlediska geografického poznání se svou významností může rovnat velikánům, jako byl Kolumbus či Vespucci.

Začátky moderního CR: 17. století – 19. století

Samotný vznik cestovního ruchu jako společensko-ekonomického fenoménu je různými autory datován různě. Přesto se většina z nich shoduje v tom, že počátky moderního cestovního ruchu lze spatřovat v 17. a 18. století. V tomto období se jednalo téměř výhradně o individuální cestovní ruch. V širším měřítku se cestovní ruch začal rozvíjet až v 19. století.

Chronologii vývoje cestovního ruchu asi nejznámější formou zpracovává Freyer, který rozlišuje „Předfázi“ (do roku 1850), „Počáteční fázi“ (1850-1914), „Rozvojovou fázi“ (1914-1945) a „Vrcholovou fázi“ (po roce 1945). Za hlavní rozlišovací znaky jednotlivých etap považoval:

-druh dopravního prostředku (nové vynálezy, rozvoj technologií a dopravní infrastruktury vede k využití stále kapacitnějších, rychlejších, bezpečnějších a pohodlnějších druhů dopravy

-základní motivaci, která vede k účasti na cestovním ruchu (změna motivace od nutnosti cestovat /obchodní, vojenské a jiné cesty/ až po cestování jako součást využití volného času

-typologii účastníků (odraz socioekonomických změn ve společnosti, které umožnily podstatnou měrou zvýšit počet účastníků cestovního ruchu.

Většina autorů se tedy shoduje, že počátky moderního cestovního ruchu je třeba hledat v 17. a 18. století, kdy existovalo právo volného pohybu po cizích územích pro šlechtice a kupce. Cestování bylo reprezentováno především cestami šlechticů a tovaryšů za získáváním zkušeností. I po celé 17. a 18. století se ubytovací standart zlepšoval jen pozvolna. Přestože cestování začalo zaujímat významné místo, zůstávaly zájezdní a ubytovací hostince ještě hluboko do 19. století na nízké, v podstatě středověké úrovni.

Významným cestovatelem byl James Cook, který prozkoumal řadu tichomořských ostrovů a východní pobřeží Austrálie, se zasloužil o rozvoj mapování moří, stanovil rozměry Severní Ameriky a Austrálie a otevřel cestu k výzkumu Antarktidy. Strávil půl roku na Novém Zélandu, o němž nakonec podal nejpodrobnější informace, detailní zápisky o životě jeho obyvatel, jejich kultuře a náboženství. Díky jeho zprávám vydaným v tisku v 18. století veřejnost projevila zájem o cesty na Nový Zéland. Zejména se zde začali usazovat velrybáři, lovci tuleňů, obchodníci a později i křesťanští misionáři. Z jeho plaveb je známo, že posádka na lodích pod jeho velením nikdy netrpěla kurdějemi, protože byl vždy zásoben čerstvou zeleninou, ovocem a v neposlední řadě kyselím zelím, které museli každý den námořníci povinně jíst.

Témata, do kterých materiál patří