MO 1AB-CR a jeho vývoj, význam, dělení a systém řízením+Kultovní úloha vody ve Wellness
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Karl Baedeker – tištěný průvodce
Cestovatelé a turisté vyjíždějí do cizích krajů, do lázní a na letní byty. Vycházejí tištěné vedoucí zájezdu, vyniká Karl Baedeker, jehož tištěné průvodce (od r. 1827) různými zeměmi prosluly pečlivým zpracováním a spolehlivostí údajů. Obsahují i různé praktické údaje (např. výše spropitného nosičům a kočím, doporučená výše almužny pro žebráky, seznam věcí, které nemá turista zapomenout doma – například láhev koňaku atd.). Průvodce z tohoto nakladatelství vycházejí dodnes a pojem bedekr se stal synonymem pro kvalitu tištěného průvodce.
Vývoj hotelových služeb a prvních sdružení a spolků
Počátky moderního popisu především lázeňských tras jsou výsledkem francouzského filozofa Mickela de Montaigne z roku 1530. (2) Od poloviny 19. století se v metropolích a lázeňských střediscích začal vyvíjet typ hotelu, který známe dnes. Velké hotely vznikaly především u velkých železničních nádraží, která byla situována do středu metropolí. Hotely se stávaly chloubou měst a metropolí, a oproti stále četným zájezdním hostincům se od nich odlišovaly především architektonickým pojetím, které odráželo nové požadavky doby. Hoteliérství bylo koncesovanou živností, kterou mohly obdržet osoby pouze mravně a odborně způsobilé. Městské a živnostenské úřady přísně dbaly, aby byla dodržována všechna nařízení o hygieně. V evropské oblasti měl na kvalitu hotelových služeb základní vliv i francouzský průvodce společnosti Michelin ( V roce 1889 založili bratři André a Edouard Michelin.) Tento první moderní guide-book“, jehož první vydání se datuje rokem 1900, výtisk čítal 35 000 kopií, začal pravidelně vycházet po první světové válce. Původním cílem Michelinova průvodce bylo poskytnout prvním automobilistům informace o umístění čerpacích stanic, možnostech občerstvení a ubytování.
Tehdy vznikají také první sdružení, jejichž cílem je zpřístupnění hor běžnému lidu, nejprve v Německu, později i v Rakousku. Prvními členy alpských spolků jsou šlechtici a bohatí vlastníci pozemků. Objevuje se také filozofie návratu k přírodě, která je spojena se jménem Francouze J. J. Rousseaua, má význam především pro obyvatele měst. Obnovují se spojení s přírodou a to formou rekreačních a ozdravných cest.
V roce 1895 v Rakousku-Uhersku vznikl první sociálně demokratický spolek Naturfreude, který pořádá výlety do přírody. Zkracování pracovního dne rozšiřovalo možnosti pobytu v přírodě. První desetiletí 20. Století patří rozmachu cestovního ruchu podnikatelských vrstev, živnostníků a lépe placených úředníků. Jedná se o krátké pobyty u známých či příbuzných, později se pobyty konají také v letních bytech na venkově, a teprve výjimečně se můžeme setkat s pobyty v zahraničí. V tehdejším Sovětském svazu se do cestovního ruchu zapojují i široké masy za odměnu od odborářských podnikových zařízení. Podobný vývoj je patrný i v cestovním ruchu ve 30. létech v Itálii a Německu.