MO 1AB-CR a jeho vývoj, význam, dělení a systém řízením+Kultovní úloha vody ve Wellness
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Novodobý CR: před a po I. Světové válce – do roku 1948 a období 1949 – 1989
Vývoj mezinárodního cestovního ruchu
Období do první světové války
V období do první světové války se všeobecně uplatňoval liberalismus, stát nezasahoval do oblasti cestovního ruchu a lidé mohli cestovat bez vážnějších administrativních omezení ze strany jednotlivých států. Období dále charakterizuje prudký rozvoj MTZ především v lázeňských a přímořských rekreačních oblastech. Nová materiálně technická základna se stala základem jejího rozvoje v kvantitativních i kvalitativních směrech v dalších etapách. Postupně se formulují i specifické pracovní síly, vznikají tedy nové profese pracovníků cestovní ruchu v cestovních kancelářích, hotelích, a dalších zařízeních. Starají se o zprostředkování, poskytování a zajištění jak dopravních a ubytovacích tak i stravovacích a dalších služeb. Pracovníci cestovního ruchu ještě nedisponují tolika praktickými zkušenostmi, a nejsou dostatečně, odborně prozkoumány problémy cestovního ruchu.
Období meziválečné
Období mezi dvěma světovými válkami výrazně ovlivnila první světová válka a světová hospodářská krize ve třicátých letech. Řada států přistoupila k ochranářským opatřením jako celní, pásová a vízová oblast. Naopak rozvoji cestovního ruchu napomohl rozvoj dopravy, dopravních prostředků a některé státy si již uvědomily ekonomický význam zahraničního obchodu, a proto ho začaly samy podporovat.
Typické pro cestovní ruch bylo:
- zasahuje do všech sfér společnosti
-vykazuje znak masovosti a dynamiky
-začíná se statisticky sledovat
-nově se rozvíjí také zimní sezona cestovního ruchu
Období po druhé světové válce
V období po druhé světové válce dochází k hromadnému rozvoji cestovního ruchu. K tomuto vývoji výrazně přispěl rozvoj civilního letectví a výstavba dálničních sítí.
Toto období můžeme rozdělit do čtyř etap:
Rekonstrukce zničené ekonomiky
Období studené války spojené s rozpadem koloniální soustavy.
Zmírňování napětí mezi vojenskými bloky
Současný mezinárodní cestovní ruch
Po celé období bylo typické nerovnoměrné rozložení CR. Nejnavštěvovanějším regionem byla Evropa (Francie, V. Británie, Itálie), Amerika (včetně Kanady a Mexika), dále Východní Asie, Pacifik a Latinská Amerika. Cestovní ruch se stal jedním z tří nejdynamičtěji se rozvíjejících odvětví světové ekonomiky v poválečném období (rodní růst okolo 5%, podíl na tvorbě HDP ve světě téměř 11%, ve státech EU v průměru 13,5% a v zemích střední a východní Evropy 7-8%). Oproti meziválečnému období podstatně zasahuje do cestovního ruchu stát.
Vzhledem k prudkému rozvoji automobilové dopravy, dlouhodobého i krátkodobého cestovního ruchu, se také již odráží vliv cestovního ruchu na životní prostředí. Koncem osmdesátých a na začátku devadesátých let 20. Století se otázky životního prostředí staly významnou společenskou a politickou záležitostí v mnoha evropských zemích. Výsledkem byl vznik takzvaného „zeleného“ zákazníka, jehož spotřebitelské chování bylo ovlivněno jeho zájmem o řadu těchto otázek. Tento trend se do jisté míry projevil i v cestovním ruchu, ve využití volného času a v ubytovacích a stravovacích službách, ačkoli v některých zemích mnohem silněji než v ostatních. Němečtí zákazníci například požadují, aby hotely a místa, které navštěvují, braly otázky životního prostředí vážně. Mnozí z nich se například zajímají, zda hotely vracejí odpady k recyklaci, a tudíž německé cestovní kanceláře považují za potřebné poskytovat „ekologické“ seznamy hotelů a destinací nabízených v jejich programech. Relativně velký zájem existuje mezi běžnými turisty jen v několika evropských zemích, a lidem na obchodních cestách patrně většinou chybí. Jen málo z nich se zajímá o plýtvání energií v hotelech nebo o narušení běžného chodu přírody v těsné blízkosti hotelů.