Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




MO 1AB-CR a jeho vývoj, význam, dělení a systém řízením+Kultovní úloha vody ve Wellness

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (100.73 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Nejvýznamnější byly pro cestovní ruch ze spolupráce s EU dva akty z roku 1984 – Rezoluce Rady z 10. 4. týkající se politiky Společenství v oblasti CR a dále Směrnice Rady z 10.12 a novela směrnice týkající se turistické pomoci a opatření k zahájení provozování obchodní činnosti. Dalším významným dokumentem je také Rozhodnutí Rady zakládající potupy konzultací a spolupráce v oblasti cestovního ruchu a Rezoluce Rady z 22. 10. 1986 o lepším sezonním a geografickém rozložení cestovního ruchu. Již od roku 1990 následovala jistá opatření, jako je povinnost státu zabezpečit spotřebiteli garance při insolventnosti či úpadku cestovní kanceláře. Cestovní ruch je v kompetenci dvou nejvýznamnějších institucí a to: Evropský parlament a Evropská komise.

Období po roce 1989

Liberalizace podmínek podnikání v cestovním ruchu počátkem devadesátých let přinesla bouřlivý rozvoj v tomto odvětví a neobvyklý nárůst konkurence. Jenom v roce 1990 bylo vydáno v České republice na 6 tis. oprávnění k provozování cestovní kanceláře a za celé období devadesátých let potom 11 tis. těchto oprávnění.

V České republice se po roce 1989 významně zlepšily podmínky pro rozvoj cestovního ruchu a to především z důvodů zrušení vízové povinnosti a uzavřením bezdevizového styku s většinou turistických destinací.

V oblasti výjezdového cestovního ruchu vzniklo plošně vysoce konkurenční prostředí. Odštěpení hotelů ze systému Čedoku a vznik samostatných hotelových organizací spolu s výstavbou nových a rekonstrukcemi stávajících hotelových kapacit vytvořily předpoklady pro konkurenční prostředí i v oblasti příjezdového cestovního ruchu.

Mimořádný zájem o cesty do zahraničí u našich občanů a popularita země v zahraničí spolu s novou dynamickou strukturou cestovních kanceláří a dalších subjektů podnikajících v oblasti cestovního ruchu přinesly vysoké výkony cestovních kanceláří na počátku devadesátých let. V příjezdovém cestovním ruchu to bylo 1 mil. osob, ve výjezdovém 1.5 mil. osob a v domácím 0,5 mil osob. Celkem tedy cestovní kanceláře obsloužily v uvedené době 3 mil. osob.

Vznikly speciální útvary, zaměřené na obor cestovní ruch a to: Odbor cestovního ruchu, Rada pro cestovní ruch, Česká centrála cestovního ruchu (dnes Czech Tourism), dále Ministerstvo pro místní rozvoj.

Charakteristické rysy tohoto období:

-Rozšiřuje se počet subjektů podnikajících v cestovním ruchu, privatizace podniků.

-Převládají krátkodobé zájezdy poznávacího typu do sousedních států, co se týče pasivního cestovního ruchu.

-V aktivním cestovním ruchu převládají krátkodobé pobyty.

-Lidé zakládající si společnosti v odvětví cestovního ruchu – doprava, pohostinství, cestovní kanceláře, nemají zdaleka ještě dostatečnou odbornost.

-Vyskytuje se také komplikovaná spolupráce mezi začínajícími podnikatelskými subjekty.

Témata, do kterých materiál patří