MO 1AB-CR a jeho vývoj, význam, dělení a systém řízením+Kultovní úloha vody ve Wellness
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Význam cestovního ruchu
Česká republika má svou výhodnou geografickou polohou, snadnou dostupností, přírodními krásami, historickými památkami, existencí léčebných zdrojů důležitých pro rozvoj lázeňství a dalšími atraktivitami příznivé podmínky pro rozvoj cestovního ruchu.
Cestovní ruch je mnohostranným odvětvím, které zahrnuje zejména dopravu, turistická zařízení, poskytující ubytování a stravování, služby cestovních kanceláří, průvodcovské služby, turistický informační systém a další. Rozvoj cestovního ruchu a jeho řízení znamená nejen hospodářský přínos, ale má i pozitivní vliv na zachování původních tradic a kultur, na ochranu životního prostředí a je důležitým faktorem mírového soužití (prolínání kultur a tradic).
Odvětví cestovního ruchu patří mezi nejvýznamnější součásti národního i světového trhu. Podle údajů Světové organizace cestovního ruchu (WTO) a Světové rady cestování a cestovního ruchu (WTTC) je cestovní ruch největším zaměstnavatelem na světě. Zhruba 9-10% pracovních sil je vázáno do oblasti služeb a cestovního ruchu a počítá se s dalším dynamickým rozvojem. Uvádí se, že v roce 1997 zaujímal cestovní ruch svým obratem (448,3 mld. USD) třetí místo v přínosu pro světovou ekonomiku, hned po obchodu s ropou a ropnými produkty a automobilovém průmyslu. V důsledku svého vlivu na tvorbu hrubého domácího produktu je jeho další rozvoj v zájmu každého státu.
Významnost cestovního ruchu dokazuje i jeho pozitivní vliv na další odvětví, zejména dopravu, obchod, stavebnictví, bankovnictví, telekomunikace, kulturu, sport. Celkem je takto druhotně ovlivněných odvětví více než dvacet.
Významnost cestovního ruchu dokazuje i jeho pozitivní vliv na další odvětví, zejména dopravu, obchod, stavebnictví, bankovnictví, telekomunikace, kulturu, sport. Celkem je takto druhotně ovlivněných odvětví více než dvacet.
V neposlední řadě hraje cestovní ruch pozitivní roli v rozvíjení a zlepšování podmínek v hospodářsky slabých oblastech. Vytváří totiž nové pracovní příležitosti a finanční zdroje pro rozvoj takových území. Tento rozměr cestovního ruchu je přínosný nejen pro místní obyvatelstvo, ale tvoří i sociálně kulturní zázemí, které ještě zprostředkovává pro další zájemce (návštěvníky a turisty), a tak zároveň posiluje tamní identitu z hlediska hrdosti na místní tradice a kulturní specifika.
Silné stránky cestovního ruchu v ČR:
-výhodná geografická poloha ČR (uprostřed Evropy, nadmořská výška, klimatické podmínky, morfologie-povrch)
-bohatství kulturních, historických památek a další kulturní a folklórní zajímavosti, chráněné krajinné oblasti a národní parky, sportovní areály, Praha a ostatní historická města - architektura, historie
-hustá a značená síť turistických stezek a tras po celé republice
-dostatečná ubytovací kapacita (ne vždy v požadované kvalitě)
-pohyblivá pracovní síla -bohatství léčivých přírodních zdrojů a rozvinuté lázeňství s bohatou tradicí