MO 1AB-CR a jeho vývoj, význam, dělení a systém řízením+Kultovní úloha vody ve Wellness
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Vymezení pojmu cestovní ruch a odvětví cestovního ruchu
Složitost, dynamika, bohatá a trvale se rozvíjející vnitřní struktura cestovního ruchu nám logicky naznačuje obtíže při hledání a přijímání jednotné, v rámci možností trvalé a obsahově vyčerpávající definice. Ruku v ruce s vývojem cestovního ruchu se vyvíjí také jeho definice. Počátek vědeckého zkoumání cestovního ruchu můžeme umístit do prvních let 20. století, kdy se hovoří o instinktu člověka k cestování.
Definice byly vnímány vztahově, sociálně, ekologicky, ekonomicky atp.
Po poměrně dlouhém a náročném hledání optimální definice přijala Světová organizace cestovního ruchu (WTO) v roce 1991 na Mezinárodní konferenci o statistice cestovního ruchu v Ottawě následující variantu: „Cestovní ruch je činnost osoby, cestující na přechodnou dobu do místa mimo její běžné životní prostředí (uvádí se také „obvyklé prostředí“), a to na dobu kratší než je stanovena (v mezinárodním cestovním ruchu činí tato doba 1 rok a v domácím cestovním ruch 6 měsíců), přičemž hlavní účel její cesty je jiný než vykonávání výdělečné činnosti v navštíveném místě“.(Do této definice je zahrnut také kongresový, služební, obchodní cestovní ruch a podobné cesty s pracovní motivací).
Pro naše účely můžeme použít také „česko – slovenskou“ DOHNALOVU definici: „Cestovní ruch je formou (cestou) uspokojení potřeb lidí v oblasti rekreace, turistiky a kultury, pokud k němu dochází mimo běžné životní prostředí a ve volném čase obyvatelstva.“
Toto Dohnalovo pojetí propracoval KASPAR: „Cestovní ruch je cestování a dočasný pobyt lidí mimo místo trvalého bydliště, obvykle ve volném čase a to za účelem rekreace, poznání a spojení mezi lidmi.“
Uvedená dvě pojetí se liší od západoevropského přístupem k hledání podstaty jevu „cestovní ruch“, kterou spatřuje v uspokojování konkrétních lidských potřeb a ne v přepravě a dočasném pobytu, které spatřují jako prostředek k uspokojení primárních potřeb.
V současné době je však v cestovním ruchu obecně akceptována definice WTO.
Základní pojmy v cestovním ruchu:
Rezident – stálý obyvatel, osoba, která v dané zemi žije min. 1 rok.(U nás nepřetržitě půl roku).
Vizitor – návštěvník, osoba, která přijede na kratší dobu 1 roku.
Turista v mezinárodním CR – je osoba, která v jiné zemi alespoň jednou přenocuje, avšak nepobývá zde déle než jeden rok.
Turista v domácím CR – je osoba, která v zemi svého trvalého bydliště cestuje do jiného místa, zde alespoň jednou přenocuje, ale nepobývá zde déle než šest měsíců.
Exkurzionista – v navštívené zemi nebo místě nestráví ani 1 noc.
Destinace – místo pobytu, které je vhodné pro realizaci aktivit cest. ruchu.
Výletník v mezinárodním CR – je osoba, která cestuje do jiné země na dobu kratší, než 24 hodin a nepřenocuje zde.
Výletník v domácím CR – je osoba, která v zemi svého trvalého bydliště cestuje do jiného místa na dobu kratší než 24 hodin a nepřenocuje zde.