MO 1AB-CR a jeho vývoj, význam, dělení a systém řízením+Kultovní úloha vody ve Wellness
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Problémy rozvoje cestovního ruchu
Přestože je cestovní ruch považován za dynamicky se rozvíjející ekonomické odvětví s významnými dopady na tvorbu pracovních míst, naráží rozvoj cestovního ruchu v regionech na tyto bariéry:
-
nedostatečná infrastruktura cestovního ruchu a nerozvinuté služby,
-
nedostatek potřebných odborníků pro řízení podnikatelských subjektů v CR (ubytovací, informační, marketingové subjekty),
-
absence marketingových koncepcí rozvoje ČR jako evropské destinace,
-
nízká úroveň partnerství mezi nestátními neziskovými organizacemi, podnikovými subjekty, obcemi, kraji a státem,
-
omezené finanční prostředky pro rozvoj podnikání,
-
nedostatek nosných projektů vedoucích k tvorbě produktů CR,
-
nedostatek finančních prostředků na údržbu a obnovu kulturního dědictví,
-
nízká technická úroveň a vybavenost zařízení koupališť na vodních tocích a nádržích, včetně uměle vybudovaných koupališť (bazény), ale i vybavení turistických tras, lyžařských a běžeckých tratí, cyklotras a cyklostezek (odpočívadla, hygienická zařízení apod.),
-
výrazné vnitroregionální rozdíly v úrovni vybavenosti a v návštěvnosti,
-
nedostatečná schopnost subjektů na trhu cestovního ruchu reagovat na trendy probíhající jak na straně poptávky, tak na straně konkurenční nabídky (nabídka atraktivit cestovního ruchu, nabídka produktů, marketingová komunikace atd.).
Dělení cestovního ruchu z různých hledisek (typologie CR)
Odborná literatura rozlišuje druhy (způsob realizace) a formy (dle motivace), ale v praktickém životě dochází běžně k prolínání obou hledisek. Proto uvádím členění cestovního ruchu podle základních typů:
Typy cestovního ruchu dle motivace k účasti na turismu
Rekreační cestovní ruch slouží k regeneraci a reprodukci fyzických a psychických sil člověka. Účastní se jej nejširší spektrum obyvatelstva, je spojen s pasivním i aktivním odpočinkem v různém prostředí, uplatňuje se zde sport, zájmy, záliby aj. všeho druhu. Je možné další dělení.
Specifická forma je chataření a chalupaření.
Kulturně poznávací cestovní ruch se zaměřuje na poznávání historie, kultury, umění, architektury, zvyků a tradic. Rozšiřuje kulturní rozhled účastníků a plní funkci výchovnou a vzdělávací. Může se dělit např. na:
-cestovní ruch zaměřený na vzdělávací motivy (naučit se a poznat nejrůznější oblasti od umění a kultury po vědu)
-náboženský turismus (spojený s návštěvou poutních a nábožensky významných míst včetně programů umožňujících duševní prožitky)
-turismus spojený s podrobnějším poznáním přírodního prostředí (hlubší poznání výjimečných a chráněných oblastí, míst a ekosystémů, jejich ochrana, fotografování a natáčení…)
Zdravotně orientovaný cestovní ruch můžeme dělit na: