MO 1AB-CR a jeho vývoj, význam, dělení a systém řízením+Kultovní úloha vody ve Wellness
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
individuálního CR)
Typy cestovního ruchu podle věku účastníků
Významné dělení cestovního ruchu z hlediska celkového zaměření produktu. Od krajních věkových kategorií se touroperátoři a ostatní poskytovatelé služeb CR stále více zaměřují na hledání nových věkových skupin.
Cestovní ruch dětí (organizované programy pro děti do 15 let vždy pod dozorem
dospělých /prázdninové tábory, školy v přírodě, školní výlety, akce dětských
zájmových skupin/ se silnou animační stránkou)
Cestovní ruch rodin s dětmi (zaměřen na dětskou věkovou skupinu s podstatně nižší
mírou organizovanosti)
Cestovní ruch mládeže (skupina mladých lidí 15-24 let jezdících už bez rodičů, ale
nemajících ještě vlastí rodiny)
Cestovní ruch osob v produktivním věku (nejméně homogenní skupina /30-50 let/ ze všech věkových kategorií s nejvíce rozvinutou a rozdílnou motivací bez
charakteristických rysů)
V této skupině se postupně vytvářejí užší věkové kategorie:
-skupina ve věku 40-50 let (významný segment cestovního ruchu – většinou
ekonomicky zajištění, v dobré fyzické a duševní kondici, mající většinou již odrostlé
a osamostatněné děti – možnost aktivní účasti na cestovním ruchu)
-mladé svobodné japonské ženy (než se podrobí manželským povinnostem velmi
intenzivně cestují – velmi specifická skupina) apod.
Cestovní ruch seniorů (většinou osoby bez trvalého zaměstnání, disponující značným fondem volného času a většinou i odpovídajícími prostředky a mající zájem o cestování; věková skupina zpravidla od 60 let)
Typy cestovního ruchu podle způsobu zabezpečení cesty
Organizovaný cestovní ruch /packagetours, Pauschalreisen/ (cesta i pobyt je zajištěna cestovními kancelářemi nebo jinou zprostředkovatelskou organizací-účastník si zpravidla kupuje celý zájezd /balíček služeb/)
Neorganizovaný cestovní ruch (služby si volí a v převážné míře také zajišťuje účastník sám nebo jako jednotlivec požádá o sestavení programu a realizaci cestovní kancelář)
Typy cestovního ruchu podle způsobu financování
Komerční cestovní ruch /volný/ (veškeré náklady si hradí účastník sám)
Sociální cestovní ruch /vázaný/ (část nákladů je hrazena z jiných zdrojů a podmínkou je splnění specifických podmínek např. zaměstnavatel /dětské tábory, incentivní pobyty aj./, odbory /rekreační pobyty/, společenské organizace a nadace /dětská rekreace, ozdravné pobyty/, zdravotní pojišťovny /léčebné pobyty-možnost i celé úhrady/ aj. )
Typy cestovního ruchu podle charakteru místa pobytu
Městský cestovní ruch (návštěva a pobyt v historicky, památkově, kulturně a společensky zajímavých městech včetně poznání života v těchto lokalitách)
Venkovský cestovní ruch /agroturismus, ekoagroturismus, ekoturismus/ (pobyt zaměřený na venkovské prostředí, sepětí s přírodou, seznámení se s venkovských životem a jeho zvláštnostmi, pobyty se vztahem k životnímu prostředí někdy spojené s pracovní činností /např. zemědělské práce na rodinných farmách, v lese atp./)