Sociologie pro ekonomy
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Studie geografie člověka představují pro sociologii práce tři důležité aspekty: geografie zemědělství, průmyslu a geografie urbanistická.
Geografie zemědělství zkoumá zemědělské činnosti a jejich změny v závislosti na přírodních zdrojích, podnebí, jednotlivých ročních období ale také i jejich proměnlivosti v čase. Přitom má i sociální dosah – způsoby hospodaření a vlastnictví, spojování a rozdělování hospodářství, výkony a produktivitu, zemědělské struktury atd.
Průmyslová geografie zkoumá vztahy mezi prací a technickým prostředím. Práce toto technické prostředí přetváří. Bydlení, vybavení města, dopravní prostředky, místa pro zábavu podmiňují způsob existence rodiny i charakter mimopracovního času jednotlivce, což zpětně vstupuje do zkoumání práce jako sociálního procesu.
Urbanistická geografie úzce souvisí s urbanistickou demografií a při studiu měst, městských zón, předměstí, rozdělování rezidenčních a profesionálních zón, pracovní migrace anebo turistiky, přibližujíc se svými metodami jednou k demografii a jednou k sociologii, přináší pro sociologii práce významné poznatky z uvedených oblastí.
Sociologie práce a etnologie
I když v našich podmínkách je více vyskytujícím se pojmem etnografie, která je chápaná jako nauka o způsobu života, kultuře určitého národa (též „národopis“) a méně frekventovaná etnologie, chápaná jako vědní obor studující kulturní projevy necivilizovaných národů a kmenů. V souvislosti se sociologií práce je jejich vztah chápán relativně odlišně.
Etnografie podle G. Friedmanna tvoří první a nevyhnutelnou etapu etnologie. Etnografie zůstává na úrovni popisu a má snahu co nejúplněji představit skupinu (a kulturu), vytvořit o ní celkový obraz. Jejím vyjadřovacím prostředkem je monografie, která soustřeďuje a diferencuje nashromážděné materiály. Po výběru zkoumaných lidských skupin často využívá metodu přímého a vyčerpávajícího pozorování s přímou účastí výzkumníka.
Etnologie (v anglicky mluvících zemích též chápaná jako sociální a kulturní antropologie) nevylučuje přímé pozorování, ale komparativně využívá v prostoru a čase doklady etnografické a směřuje k jejich syntéze.
Sociologie práce čerpá z etnologie užitečné podněty a referenční rámce, a to zejména v informacích o pracovních činnostech v lidských skupinách. Například pomocí etnologie je možné zkoumat a precizněji určovat dynamiku takových sociologických kategorií jako sociální role, status, prestiž, nebo změny ve společenských strukturách. Pro sociologii práce etnologie dokládá i rozdílné skutečnosti motivace v pracovní činnosti v tradičních a industriálních společenstvích. Spojování metod, technik a zejména vzájemné využívání obou disciplín, umožňuje lepší deskripci přetrvávání a pronikání vlastností a znaků jednotlivých společenství a zároveň umožňuje zkoumání jejich současného stavu i prognózování jejich dalšího vývoje.