Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Anatomie

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.07 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Báze čtyř zevních metatarzů jsou vzájemně spojeny krátkými a tuhými vazy, zatímco báze prvního metatarzu toto spojení nemá. Tím je umožněna i větší pohyblivost celého spojení.

q Artt. intermetatarsales jsou ploché klouby mezi přivrácenými plochami bází metatarzů.

Stavba kloubu: Kloubní plochy byly zmíněny při popisu kostí. Pouzdra kloubů jsou krátká a tuhá.

: Klouby jsou sice minimálně pohyblivé, ale jsou pružné.

Metatarzofalangové klouby

Metatrzofalangové klouby, artt. metatarsophalangeales leží asi 2 - 3cm proximálně od meziprstních řas.

Stavba kloubu: Kloubní plochy tvoří hlavice metatarzů a jamky na proximálních prstových článcích. Hlavice jsou na dorzální straně kulové a plynule přecházejí v plantární válcovou plochu. Kloubní jamky jsou mělké a na plantárních okrajích je doplňují klínovité fibrocartilagines plantares. Pouzdra jsou krátká, tuhá a zesílená bočními vazy. Hlavičky vzájemně váže příčně probíhající vaz.

: Pohyblivost tohoto spojení je malá. Jde o plantární flexi, extenzi, abdukci a addukci prstů

Mezičlánkové klouby

Mezičlánkové klouby, artt. interphalangeales jsou válcové až kladkové klouby.

Stavba kloubu: Kloubní plochy tvoří kladkovité hlavičky proximálního a středního článku prstů. Na bázích středních a distálních článků jsou plošky s vodící hranou. Pouzdra kloubů jsou velmi tenká a na dorzální straně jsou srostlá se šlachami extenzorů. Po stranách jsou zesílena bočními vazy, a drobnými chrupavkami.

: Pohyby v interfalangových kloubech jsou možné ve smyslu flexe a extenze prstů. V proximálních kloubech je možná větší flexe než v kloubech distálních. Extenze je limitována ve všech kloubech, a mezičlánkové klouby čtvrtého a pátého prstu bývají často nahrazeny synostózami.

Nožní klenba

Jak bylo již uvedeno, má noha dvě hlavní funkce: nese hmotnost těla, ale zároveň umožňuje přesun této hmotnosti - chůzi, lokomoci.

Má-li být těleso stabilní, musí být podepřeno ve třech bodech a těžiště musí být mezi těmito body. Noha má také tři opěrné body: hrbol patní kosti, hlavičku prvního matatarzu a hlavičku pátého metatarzu. Mezi těmito opěrnými body jsou vytvořeny dva systémy kleneb - příčné a podélné. Klenby chrání měkké tkáně plosky nohy a umožňují pružný nášlap.

Příčná klenba nohy je mezi hlavičkami prvního až pátého metatarzu. Nejzřetelnější je v úrovni klínovitých kostí a kosti krychlové. Příčnou klenbu podchycuje tzv. šlašitý třmen tvořený předním holenním svalem a dlouhým lýtkovým svalem.

Podélná klenba nohy je výrazně vytvořena na vnitřním okraji nohy. Na zevním okraji je podstatně nižší. Vnitřní tzv. palcový podélný paprsek podélné klenby tvoří: talus, os naviculare, ossa cuneiformia, metatarsus I. - III. a články 1. - 3. prstu. Vrcholem vnitřního paprsku podélné klenby je os naviculare. Zevní tzv. malíkový podélný paprsek vytváří: calcaneus, os cuboideum, IV. - V. metatarsus a články 4. - 5. prstu. Oba paprsky podélné klenby jsou proximálně blízko sebe a distálně se vějířovitě rozbíhají. Více vyklenutý je palcový paprsek. Zevní paprsek je nejen nižší, ale také méně rigidní.

Témata, do kterých materiál patří