Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Anatomie

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.07 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Pouzdro kloubu se až na malé výjimky upíná na okrajích kloubních ploch. Kostní hmota obou kotníků - mimo kloubní plochy, je vně kloubu. Pouzdro je vpředu i vzadu velmi slabé a volné. Je zesíleno systémy postranních vazů.

• Vnitřní postranní vaz (lig. collaterale mediale, lig. deltoideum) je silný, zhruba trojúhelníkovitý vaz (vazivová vrstva) pevně srůstající s kloubním pouzdrem. Déltový vaz má povrchovou a hlubokou vrstvu. Hluboká část vazu má základní význam pro stabilitu kloubu na vnitřním okraji nohy. Vazivová vlákna hluboké vrstvy probíhají téměř transverzálně a kondenzují se do samostatných svazků.

• Zevní postranní vazivový komplex (lig. collaterale laterale) je slabším protějškem vnitřního déltového vazu. Nejvýznamnější součástí tohoto komplexu je (lig. talofibulare anterius.) Tento vaz je primárním stabilizátorem hlezenního kloubu.

Jde o vaz, který je nejčastějším místem poranění zevního vazivového komplexu hlezenního kloubu při inverzně působícím násilí. Vaz je také hlavním zdrojem bolestivé signalizace při přetížení hlezenního kloubu.

[ Horní hlezenní kloub má velmi specifické postavení mezi klouby dolní končetiny nejen vzhledem ke své stavbě a funkci při chůzi, ale i k lokalizaci patologických změn, které postihují kloubní chrupavky. Degenerativní změny běžně postihují jak kyčelní tak kolenní kloub. Hlezenní kloub je postižen jen vzácně. Přitom kontaktní plochy kloubních chrupavek kyčelního a hlezenního kloubu jsou srovnatelné (cca 2000 resp. 1500 mm2) a především kompresivní zatížení je prakticky identické (cca 2 MN na 1 mm2) !

Z uvedených parametrů je zřejmé, že faktor zátěže, resp. přetížení je nejspíše jen jedním z mnoha činitelů, které se v patofyziologii degenerativních změn kloubních povrchů uplatňují, a je nutné jej posuzovat velmi rezervovaně.

: Pohyby v horním hlezenním kloubu se dějí kolem přibližně příčné bimaleolární osy ve smyslu:

plantární flexe (v rozsahu 30 - 50 stupňů), a

extenze (v rozsahu asi 20 - 30 stupňů).

[ Pohyb v horním hlezenním kloubu není "čistý". Tvarem kloubních ploch je dáno, že při plantární flexi dochází zároveň k inverzi nohy a při dorzální flexi k everzi. Talus se díky šroubovitému tvaru kladky při flexi stáčí do supinace a při extenzi se pohybuje opačně. Každý pohyb v hlezenním kloubu je také provázen rotací bércových kostí, zejména fibuly. Při plantární flexi je fibula tažena vpřed, při dorzální flexi se fibula posunuje dozadu a nahoru. Smyslem tohoto pohybu je stálá obnova polohy zevního kotníku. Kloub je jištěn v relativně stabilní poloze. Mění se přitom i šířka vidlice bércových kostí.

Rozsah pohybu v art. talocruralis je poměrně značný a teoreticky dosahuje téměř 90stupňů. Při chůzi se tento rozsah plantární a dorzální flexe nevyužívá - běžné exkurze se pohybují mezi 50 – 60 stupni.

Témata, do kterých materiál patří