Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Anatomie

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.07 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Příčně pruhovaná svalovina je diferencována i u bezobratlých živočichů, kde zajišťuje pohyb křídel a končetin, ale typická je především pro obratlovce, kde je nezbytnou součástí pohybového systému s jeho mnohostrannými pohybovými aktivitami.

Vědní obor, který se zabývá vývojem, stavbou a funkcí kosterních svalů se nazývá myologie.

Pro každý pohyb jsou klíčové čtyři vlastnosti svalové tkáně:

Excitabilita (dráždivost): schopnost svalové tkáně přijímat a odpovídat na podněty;

kontraktibilita (stažlivost): schopnost zkrácením generovat sílu a pohyb;

extenzibilita (protažitelnost): schopnost svalové tkáně "být protažena", a

elasticita (pružnost): schopnost svalové tkáně "vrátit se" do původního stavu ve kterém se nacházela před smrštěním nebo protažením.

[ Rehabilitační pracovník se zatím setkává spíše s patologií svalové tkáně - s různými typy tzv. myopathií, ale především s ochabujícími a zkracujícími se svaly. Tato problematika úzce souvisí s typy svalových vláken, které se na stavbě jednotlivých svalů podílejí a s typem jejich inervace. Z hlediska tendence svalů ke zkracování a ochabování, můžeme vlastně všechny svaly rozdělit do dvou skupin - na svaly tzv. fázické svaly a svaly tonické (posturální). (Terminologie „fázický a tonický“ není nejvhodnější - viz další kapitoly, ale je natolik rozšířená, že ji v prvním přiblížení používáme.)

Fázické svaly mají tendenci k ochabování.

K těmto svalům patří především ohybače krku, mezilopatkové svaly, břišní svaly a svaly hýžďové.

Tonické svaly mají tendenci ke zkrácení.

Jde především o svaly uložené na zadní straně dolních končetin, zádové svaly, svaly šíje, prsní svaly a m. iliopsoas.

Z logiky věci by vyplývalo, že ve svalech posturálních by měla převládat tzv. pomalá červená vlákna (viz dále), a ve svalech fázických vlákna bílá nebo rychlá červená vlákna. Celá záležitost není tak jednoduchá, a zkracování nebo ochabování svalů rozhodně nelze chápat pouze pod zorným úhlem existence různých typů svalových vláken. Je však nutné někde začít, a proto je morfologii a funkčním vlastnostem různých typů vláken věnována celá část následující kapitoly.

Hladká srdeční svalovina

Hladká (orgánová) svalovina

Hladká svalovina tvoří svalové vrstvy ve stěnách většiny dutých orgánů (cév).Je roztroušeno i ve vazivu kůže, v pouzdru sleziny, v duhovce a v řásnatém tělísku oka. Základní stavební a funkční jednotkou hladkého svalstva je protáhlá vřetenovitá svalová buňka (myocyt). Buňky jsou k sobě velmi těsně přiloženy, proto se vrstvami hladkých buněk velmi dobře šíří podráždění. (Obr. 3. .)

Stavba hladké svaloviny: V cytoplazmě svalových buněk jsou jemné, smrštitelné myofibrily. Myofibrily hladkého svalstva orientované paralelně s dlouhou osou buňky, se skládají z obvyklých kontraktilních bílkovin - aktinu a myozinu. Molekulární stavba obou myofibril je ale jiná než v kosterním svalu, a také prostorovým uspořádáním se od kosterního svalu odlišují.

Témata, do kterých materiál patří