Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Anatomie

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.07 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Kostní tkáň

Kostní tkáň je specializovaným typem opěrného pojiva s mineralizovanou mezibuněčnou hmotou. Jako všechny pojivové tkáně, i kostní tkáň tvoří buňky, vazivová vlákna a mezibuněčná hmota. Jejich vzájemný poměr a uspořádání vytváří předpoklady pro následnou klasifika různých typů kosti.

Kostní buňky

Stavba kostní tkáně: Jako všechna pojiva, skládá se i kostní tkáň z buněk : osteoblastů (-cytů), osteoklastů, amorfní a vláknité mezibuněčné hmoty.

Osteoblasty jsou buňky přibližně kubického tvaru s četnými, poměrně dlouhými výběžky, kterými jsou v kontaktu s dalšími osteoblasty. Pomocí těchto kontaktů se realizuje látková výměna kosti. (Obr. 3. 6.)

Osteoblasty jsou bohatě vybaveny organelami, což svědčí o jejich vysoké schopnosti tvořit bílkoviny. Svoji organelovou výbavu ale postupně redukují, částečně zatahují své výběžky a mění se na protáhlé, vřetenité osteocyty. V kosti jsou tedy současně přítomny osteocyty i osteoblasty.

Osteoblasty jsou v kosti přítomny především tam, kde dochází k novotvorbě, případně k přestavbě kostí, tzn.,že v dospělém věku nejsou osteoblasty v kosti rozloženy rovnoměrně, a mezi 20. - 45. rokem "obsazují" pouze 2 - 8% kostní tkáně.

Osteoklasty jsou obrovské buňky s množstvím jader. Jsou přítomny tam, kde dochází k přestavbě kosti, která je vždy provázena rezorpcí kostní hmoty.

: Osteoblasty produkují kolagenní vlákna a amorfní proteoglykanovou mezibuněčnou hmotu. O vysoké metabolické aktivitě osteoblastů svědčí i fakt, že -blast vyprodukuje asi 500 krychlových mikrogramů mezibuněčné hmoty denně - tj. třikrát více než je jeho hmotnost ! Produkcí enzymů (alkalické fosfatázy) se osteoblasty podílejí také na mineralizaci kostní tkáně.

Osteocyty se spíše účastní uvolňování minerálů z kostní tkáně a jsou proto součástí regulačních mechanismů udržujících hladinu vápníku v tělních tekutinách, především v krevní plazmě.Látková výměna kostní tkáně je ztížena její mineralizací. Cesta, kterou přesto dochází k vysoce intenzivní a regulované látkové výměně uvnitř kostní tkáně, je realizována především kontakty výběžků kostních buněk. Doba života osteocytů je asi dvacet let. Rozpadlé osteocyty se již nenahrazují a drobné prostůrky ve kterých buňky v kosti leží, zůstavají prázdné.

[ Osteoklasty produkují kyselou fosfatázu a kolagenázu. Pomocí těchto enzymů uvolňují kostní minerály a rozrušují strukturu základní hmoty. Přítomnost "bouracích" buněk je nezbytná pro přestavbu kosti. Osteoklasty vlastně uvolňují prostor pro novotvořenou kost, a napomáhají tak její remodelaci. Účastní se růstových pochodů. Funkce osteoblastů, osteocytů i osteoklastů je pro fyziologii orgánu jakým je kost, zcela zásadní. V dalších kapitolách se k těmto buňkám proto ještě vrátíme.

Témata, do kterých materiál patří