Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Anatomie

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.07 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Mezibuněčná hmota

Mezibuněčná kostní hmota je - jako u všech pojivových tkání - tvořena svazky kolagenních vláken, tmelených základní amorfní hmotou. Tato proteoglykanová hmota je v kostní tkáni mineralizována. Minerální složku kosti, která může dosáhnout až 65 % váhy kosti, tvoří submikroskopické krystality fosforečnanu vápenatého, prostorově uspořádaného jako hydroxyapatit.

[ Krystalitové jehlice jsou vázány na kolagenní vlákna - v místech, kde jsou mezery mezi jednotlivými tropokolagenovými molekulami. Obsah minerálů je u různých kostí různý a stupeň mineralizace je rozdílný i v rámci stavby jedné kosti. Obecně platí, že méně mineralizovány jsou kostní trámce než kostní lamely a proto i kosti s převahou trámčiny (např. obratle), mají celkově nižší obsah minerálních látek.

Amorfní mezibuněčné hmoty je v kostní tkáni poměrně málo - z 90% ji tvoří kolagen, a zbytek představují proteoglykany.

Biochemie kostní tkáně: 60 % minerálů; 24 % organických látek; 12 % H2 O; 4 % tuků.

Kostní tkáň je základní složkou dvou typů kostí:

<!--[if !supportLists]-->• <!--[endif]-->fibrilární (vláknitá kost) kost, a

<!--[if !supportLists]-->• <!--[endif]-->lamelární (vrstevnatá kost) kost.

Fibrilární kost je typem vývojově původní kosti. U člověka je v dospělosti vláknitá kost omezena na některé hrbolky, kostní výběžky a drsnatiny v místech svalových úponů. (Viz další kapitola.)

Lamelární kost tvoří převážnou část skeletu, zvláště dlouhé a ploché kosti končetin. (Viz další kapitola.)

Svalová tkáň

Kapitoly:

  • Charakteristika svalové tkáně

  • Hladká srdeční svalovina

  • Příčně pruhovaná (kosterní) svalovina

  • Typy svalových vláken

Charakteristika svalové tkáně

Obecnou vlastností živé hmoty je její stažlivost - kontraktibilita. Tato vlastnost, která je společná téměř všem buňkám je vystupňována u svalové tkáně, která svoji stažlivostí generuje sílu.

U každého mnohobuněčného organismu zajišťuje svalová tkáň řadu funkcí. Svalovina mění tvar orgánů i celého těla, umožňuje pohyb, účastní se přijímání potravy, dýchání a rozmnožování a podílí se na realizaci komunikačních funkcí.

S nejjednodušší úpravou svalové tkáně se setkáváme u láčkovců, v jejichž buňkách jsou již drobná smrštitelná vlákénka, myofibrily, která při kontrakci mění tvar těla celého živočicha. Myofibrily tohoto typu mají po celé délce stejné optické vlastnosti - jsou dvojlomné, anizotropní. Z funkčního hlediska jde o vlákénka vykonávající pomalé a rytmické stahy, které jsou dominantním typem kontrakcí všech bezobratlých. Podle homogenity optických vlastností těchto vlákének, dostal tento typ svalové tkáně svůj název - hladká svalovina.

Pro rychlé a silné kontrakce se diferencoval jiný typ svalových vláken, u kterého se střídají jednolomné, izotropní a dvojlomné úseky. Svalovině složené z vláken tohoto typu, říkáme svalovina příčně pruhovaná.

Témata, do kterých materiál patří