Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




14. Moderní evropská kultura

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (27.16 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Umění pop-artu tematizuje opět reálný svět bez valného zájmu o lidské podvědomí a spontánní emocionalitu. Významnou roli tu hrála snaha udělat umění znovu srozumitelným, protože výtka nesrozumitelnosti a naprosté odtažitosti od každodenního života zůstala v celém poválečném období trvalou. Světově proslulou hvězdou pop-artu byl Američan Andy Warhol (1930-1987)

Ačkoliv ekonomicky se západní Evropa až překvapivě rychle pozvedla z válečných rozvalin, přesto šedesátá léta byla lety neskrývané nespokojenosti a zklamání. Mladá generace objevila drogy a vyhlásila sexuální revoluci.

Umělci reagovali různě, mnozí se vraceli k puristickým tendencím minimalismu a konceptualismu (minimalismus omezení se na nejjednodušší základní formy, jejichž funkcí je diferencovat prostor, konceptualismus základem díla je umělcův ideový projekt, čili všechno, co podle umělce je uměním, uměním je). Když francouzský malíř Yves Klein uspořádal v roce 1965 v Paříži výstavu, byla na bílo natřená galerie zcela prázdná. V purismu už nebylo možno zajít dále. Naprosté odvrácení se od jakéhokoliv běžného chápání umění vyvrcholilo v šokujícím díle Josepha Beuyse (1921-1986). Na druhé straně byl názor, že uměním může být vše lidské, vyvažován skepsí mnohých umělců, že umění ztroskotalo a že ideály umělců 20. století nikam nevedou.

Jednou z nejvýraznějších sil v kulturním životě šedesátých let se stalo beatnické hnutí (Beat Generation), které do Evropy přišlo z Ameriky a bylo umocněno revoltami mládeže v zemích západní Evropy v roce 1968.

Byl to projev nesmiřitelné vzpoury proti všemu, protest bez nějakého konkrétního programu a se spoustou kultů, od alkoholu, buřičství, jazzu až po jízdu automobilem. Beatníci milovali nezávislost a vyznávali takzvaný chladný postoj (držet se stranou) a považovali se za ilegální skupiny (underground). Protože nenalézali nic, čemu by mohli uvěřit, a neměli žádné politické zájmy, hledali nějakou náboženskou víru, která by jim umožnila žít v souladu s jejich vlastním světem.

V rockové hudbě (rock od poloviny padesátých let syntéza rhytm-, blues-, country- a westernové hudby) byla spousta vynikajících hudebníků a také geniální "klasici" beatu, liverpoolský čtyřlístek Beatles (John Lennon, Paul McCartney, George Harrison, Ringo Starr). Od začátku šedesátých let, kdy tato skupina vznikla, až do roku 1970, kdy se její členové rozešli, byla zdaleka nejpopulárnějším a snad i nejlepším tělesem v oblasti moderní populární hudby. Její umělecký vrchol představuje album Sgt. Peppr s Lonely Hearts Club Band z roku 1967. Ale Beatles, byť asi nejslavnější, nebyli zdaleka jedinou úspěšnou skupinou. Proslulými se staly i působivé balady i prudké, agresivní a protestní skladby skupiny Rolling Stones, která začala působit stejně jako Beatles na začátku šedesátých let.

Témata, do kterých materiál patří