Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




14. Starsi dejiny v modernim umeni

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (104.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Ovšem oživení historických reminiscencí přinášejí roky 1848/49  jsou oživeny staré historické modely. Zájem o minulost a její popularizace se v předbřeznové době změnily až v kult historismu.

Po 1848 : divadelní hry s historickou látkou:

  • Tyl – Žižka z Trocnova a bitva u Sudoměřic,

  • Thám – Břetislav a Jitka

  • Borovský: článek Slovan a Čech – odmítá přehnaný historismus i všeslovanské fantazírování poté, co poznal realitu Ruska.

Vychází se z koncepce Palackého, která byla přijímána bez diskuze jako objektivní pravda a č. minulosti  tak se zformoval příběh o demokrat. řádech českého pravěku, o Libuši a Přemyslovi i o hrdinském období prvních knížat, který tragicky skončil s Přemyslem Otakarem.

Další dobou, která se oslavovala, byla doba Otce vlasti, Karla IV.

Mezihrou byla vláda Václava IV. a znovu nastupovala nejslavnější č. éra – doba husitství.

V husitství je také spatřován návrat ke starým slovanským demokratických řádům, boj za svobodu proti germánům -katolickým. autoritám a feudalismu.

Po Lipanech následoval postupný sestup, který vyústil v katastrofě Bílé hory  doba po ní je dobou nejhlubšího úpadku č. státu i národa, je charakterizována násilnou rekatolizací, vnímanou spíše jako národně-politickou než náboženskou, germanizací, odnárodněním vyšších vrstev spol. a dalšími negativními jevy.

Doba temna ale vyúsťuje v slavném znovuvzkříšení v NO  obrozenecký mýtus o vlastních osudech!!!

Podle představ si jen vesnický lid zachoval věrnost mateř. jazyku a právě proto z těchto řad vznikly první buditelé  těm se podařilo něco zdánlivě nemožné – přivést náš národ opět na výsluní.

 tato koncepce ovládala myšlení širokých vrstev od 60. let 19. stol. a stala se tak součástí národní ideologie, která byla šířena veškerými možnými způsoby – literatura, jeviště, veřejné projevy, opera, film, vlastenci se převlékali do historických kostýmů, základní kameny a pomníky atd..

2. pol. 19. stol. je dobou č. historismu  zaklínání se odkazem předků (táborová hnutí)

  • malba vychází z literárních zdrojů a nese v sobě tak informační i polit. poselství

  • hlavně se malovaly obrazy „národních reků“, které měli být jako živí

  • výstavy historických obrazů a živé obrazy

Specifickým případem snah, i když těch „nečestných“ o obnovení č minulosti jsou tzv. Rukopisy – Rukopis královédvorský (1817) a Rukopis zelenohorský (1818), autoři tak chtěli vyjádřit své vlastenectví a lásku k zemi. Napraven tak měl být pocit méněcennosti ve srovnání s vyspělou evropskou kulturou – měly být dokladem starobylosti českých zemí v raném středověku.

Rukopis zelenohorský – idea obrany proti vetřelcům, idea národní osobnosti – povzbuzoval sebevědomí národního hnutí v boji za národní rovnoprávnost.

Témata, do kterých materiál patří