Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




14. Starsi dejiny v modernim umeni

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (104.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Středověk:

Středověk přitahoval často tvůrce svou ponurou atmosférou (špína a bláto, morové epidemie a hlad, nebezpečný les, loupežníci, krvelační nájezdníci, inkvizitoři lámající rekordy v počtu upálených čarodějnic…). Je to specifické období, velmi vzdálené naší současnosti. Z toho vyplývají mnohé problémy při jeho zobrazování. Tvůrci se postupně dostávali od nejrůznějších klišé až po studium historických pramenů. Film nám tak může teoreticky (v některých aspektech) přinést reálný obraz středověku, který si sami v takovéto komplexnosti nedokážeme vytvořit (reálie, oblečení, zvyky…).

O českých filmech byla řeč v úvodu. Ze zahraničních autorů vyčnívá švédský režisér Ingmar Bergman a jeho filmy Sedmá pečeť (1957) nebo Pramen Panny (1960).

Další filmy:

  • El Cid (1961, s Charletonem Hestonem), Jméno růže (1986, podle Umberta Eca), Johanka z Arku (1999), Statečné srdce (s Melem Gibsonem – William Wallace), několik zpracování Robina Hooda

  • parodie: Monty Python a svatý grál

  • exotičtější: Sedm Samurajů (Kurosawa)

  • komedie: Návštěvníci (s Jeanem Reno)

  • Karel IV. ve filmu: Noc na Karlštejně (s Vlastimilem Brodským), Slasti otce vlasti (s Jaromírem Hanzlíkem)

Novověk:

Dějinná témata z raného novověku nenacházíme zase tak často. Domnívám se, že období novověku složilo častěji spíše jako kulisa příběhů. Určitě každý zná nějakou tu romantickou šermovačku s pohlednými a čestnými hrdiny, jakou jsou třeba Tři mušketýři, Cartouche, Fanfán Tulipán…

Z historických postav věnovali tvůrci pozornost Martinu Lutherovi - první film o něm vznikl již v roce 1913, nejnovější Luther (Německo, 2003). U nás je naopak velmi populární císař Rudolf II. a jeho doba obecně – Císařův pekař a Pekařův císař, Cech panen kutnohorských (1938), Rozina sebranec (1945), Nezbedný bakalář (1946), Svatby pana Voka (1970), Pan Vok odchází (1979), Poslední propadne peklu (1982), Svědek umírajícího času (životní příběh doktora Jessenia, 1990).

Nesmíme zapomenout ani na Vávrovo Kladivo na čarodějnice (mj. historicky velmi věrný film natočený i na základě pramenů)

Z dalších např.: Formanův Amadeus, Král tančí (o fr. skladateli J.-B. Lullym a dvoru Ludvíka XIV.), Cyrano z Bergeracu (s G. Depardieu)…

Výtvarné umění

V moderním výtvarném umění je docela obtížné najít stopy starší historie (obtížné je možná ještě slabé slovo). Zejména v malířství je výsledek prakticky nulový. Zde vývoj ve 2. polovině 20. století spěl spíše k abstrakci a experimentu. Styk s historií bychom snad mohli najít ve využití různých výstavních prostor, ať už to jsou staré tovární haly nebo kostely.

Více propojení s dějinami najdeme v moderní architektuře. Ale i zde musíme pečlivě hledat. Autoři většinou pracovali pouze s určitými náznaky či symboly (třeba motiv dórského sloupu vyrobený z překližky). Tak se nám objevuje často antika (sloupy, oblouky) – o socialistickém realismu byla řeč již na začátku. S historismem se setkáme také například v případě nutnosti začlenit novou budovu do řady již stojících starších (snaha o zachování historického rázu – zejména v památkových rezervacích).

Témata, do kterých materiál patří