Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




3. Geograficke horizonty

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (402.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

- cestování bylo moderním činitelem středověké a raně novověké společnosti, šlo o nástroj společenské a mezinárodní integrace

- pro cestování měl velký význam počátek novověku – v této době došlo k zásadní proměně cestovního ruchu (oproti středověku 2x větší)

- došlo k budování sítě evropských obchodně-finančních, diplomatických, poštovních, zpravodajských kontaktů

- díky cestování – zvýšená společenská dynamika ve všech evropských zemích (i Čechy a Morava-zde hlavně, české země díky husitské revoluci byly v jakési izolaci, došlo k zesílení českého a moravského zemského provincialismu, snaha o jeho překonání – např.díky vzniku habsburské monarchie došlo k větší prostupnosti zemských a státních hranic)

- cestování bylo významným činitelem, který se podílel na integraci v kultuře a politice

F) ●zámořské objevy

Výsledkem rozšiřování geografických horizontů =) cestopisy

Cestopisy

- z četných cestopisů mohl tehdejší člověk (a můžeme i my dnes) získat dojem o tom, jak vypadal svět za hranicemi jeho horizontu

- na nich je možné sledovat, jak je zobrazována poutnická zkušenost, jak jsou popisovány cizí kraje, místa, jak je poutníci vnímají, co je odlišného atp.

- ovšem ne vždy byli autoři cestopisů bráni vážně, čtenáři nechtěli věřit skutečnostem v cestopisech, je také pravda, že i někteří autoři se často vymýšleli a mluvili o tajemných zvířatech, tajemných místech, etc.

- pro lidi ve středověku fungoval cestopis jako pro nás dnes fantasy nebo sci-fi; dříve země málo poznané, stejně jako dnes pro nás cizí planety…

- autoři: Marko Polo (Milion), Václav Šašek z Bířkova, Martin Kabátník, Jan Hasištejnský z Lobkovic, Voldřich Prefát z Vlkanova, Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, Václav Bundovec z Budova…

  • např. v 16.století byly námětem cestopisů převážně 4 místaAmerika (Martin Kabátník); Jeruzalém (místo spjaté s křesťanstvím, př. Kryštof Harant) + Izrael, Svaté země; Orient (Egypt); Osmanská říše (zde ale obava z Turků)

Neuvěřitelné rozšiřování geografických horizontů v době 20.století  dalekohledy, letadla, cesty do vesmíru, etc.

Témata, do kterých materiál patří