Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




9. Lide na okraji a v centru spolecnosti

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (106 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Šlechta (otázka 4A)

Poddaní: nejnižší vrstva, neprivilegovaní, na vesnici i ve městech, připoutáni k půdě, objektem lenních vztahů, z původně svobodných rolníků, osobní závislost = nevolníci,

rolníci (pronajatá půda, odevzdávali dávky),měšťané v poddanských městech

Poddanství ve středověké a raněnovověké Evropě představuje vztah mezi vrchností, pánem (vlastníkem, popř. lenním držitelem) půdy a tím, kdo na této půdě sedí a je jejím držitelem, tedy poddaným. Tento vztah v sobě zahrnuje majetkovou, osobní a veřejnoprávní závislost selského lidu nebo měšťanů poddanských měst na vrchnostech.

Majetková závislost plyne z toho, že poddaný má svůj statek (stavení a polnosti, popř. les) pouze v držbě od své vrchnosti, za což je jí povinen peněžními platy, naturálními dávkami a robotami. (viz poddanské dávky, příp. druhy robot). Platy podléhaly znehodnocování v důsledku zhoršení mince a poklesu kupní síly drahého kovu (16.stol.), proto vrchnosti usilovaly o zvyšování poddanských povinností, což mělo vliv i na právní postavení poddaných (viz nevolnictví). Majetková závislost vznikala často tak, že svobodní sedláci darovali svou půdu jiné fyzické nebo právnické osobě (původně nejčastěji církevní instituci) a zároveň se jí odevzdali v ochranu s tím, že si vymínili, že oni, popř. jejich potomci, budou moci tuto půdu užívat za platy, dávky a roboty. V ochranu mohl člověk vstoupit i bez půdy, kterou teprve poté získal od ochránce v držbu. Později při kolonizaci jsou nové usedlosti zřizovány již jako poddanské.

Člověčenství: Základem vztahu poddaného k pozemkové vrchnosti, jejíž nemovitost držel, byla v Čechách i na Moravě věcná závislost. Rolník byl poddaným určité vrchnosti, protože držel její půdu a na oplátku skládal slib člověčenství. Během raného a vrcholného středověku dochází k uvolnění těsného vztahu mezi vrchností a poddaným. Do styku s vrchností se poddaný dostával pouze v okamžiku placení úroků. V průběhu agrárního cyklu, pokud se rolník nedopustil nějakého přestupku vůči vrchnostenské jurisdikci, probíhala činnosti na hospodářství nezávisle na vrchnosti. Jediným pozůstatkem osobních vazeb k vrchnosti byl právě onen slib člověčenství.

Poddanské dávky

Úkolem každého gruntovního hospodáře bylo nejen hmotně zabezpečit vlastní rodinu, ale také splnit dávky požadované panovníkem, vrchností a církví.

Královi se odváděly berně – na vydržování královského dvora, na sňatky královských synů a dcer, platila se z ní zemská hotovost apod. (do doby Jana Lucemburského o tom rozhodoval sám král, později pouze se souhlasem Zemského sněmu). V 16.stol. se platila berně z hlavy, ze živností, z úroků, ty ale nepředstavovaly velké zatížení. Ke zvýšení dochází ve 2.pol.16.stol. se zavedením domovní berně. Hospodář ze svého stavení platil ročně 10 grošů.

Témata, do kterých materiál patří