Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




9. Lide na okraji a v centru spolecnosti

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (106 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Větší dávky museli poddaní odvádět vrchnosti. Feudální renta byla formou pozemkové renty v období feudalismu. Ze středověku přetrvávají její tři formy: renta peněžní, renta naturální a renta v úkonech (robota).

Platy byly vybírány ve dvou termínech (na sv. Jiří 24.4. a sv. Václava 28.9.). Výše dávek se od jednoho panství k druhému lišila. Co se týká naturálních dávek, tak k nejčastějším patřily dávky slepic, kuřat a vajec. K tíživým naturálním dávkám patřily odvody obilí.

V době předbělohorské byly roboty stanoveny na jednotlivé pracovní úkony, které byly časově omezeny. Na některých panstvích byly roboty určovány jednotlivým poddaným, jinde byly stanoveny celkově pro celou obec.

Vedle státu a vrchnosti odváděl poddaný ještě desátky církvi. Faráři jej vybírali v různé formě. Buď jako desátý díl obilí, drůbeže, vína, nebo jako peněžní plat, popř. jako roboty.

S rozvojem hospodaření vrchnosti ve vlastní režii, dochází k podstatně většímu zatížení poddaných. Na jedné straně musí přednostně nabízet své produkty (obilí) feudálovi, na druhé jsou nuceni k odběru výrobků vrchnostenských podniků (piva).

Druhy robot

1. podle odvětví:

  • roboty dvorské (potažní a nádenická práce ve vrchnostenských dvorech): Hospodářsky byly dvorské roboty pro vrchnost nejvýznamnější, zato pro poddané představovaly nejtěžší břemeno, zvláště proto, že časově spadaly do sezónních špiček práce v rolnických hospodářstvích.

  • roboty lesní (kácení, příprava a doprava palivového, stavebního, průmyslového dřeva): byly velmi rizikové, docházelo při nich často k úrazům

  • roboty rybniční (zejm.v J Čechách)

  • roboty dopravní (daleké fůry): vrchnost často nevyplácela ani nepatrné diety

  • roboty stavební: v 2.pol.17.stol. jich přibývá v souvislosti s rekonstrukcí a výstavbou vrchnostenských budov a zařízení

  • roboty průmyslové (pivovar, cihelna, lomy, hamry, hutě)

  • roboty v domácnosti (při honech, strážní služby)

2. z hlediska odměny:

  • bezplatná robota

  • robota spojená s poskytnutím určitého množství stravy

  • robota za peněžitou odměnu (příp.v naturáliích) – měla povzbudit k větší produktivitě práce

Měšťané (svobodní), řemeslníci, intelektuálové, obchodníci

Církevní představitelé:

Biskup – považován za nástupce apoštolů na zemi, byla jim připisována zvláštní moc, zpočátku jejich postavení rovnocenné, později (od 4. století) se začíná projevovat nerovnost mezi jednotlivými biskupy, velký vliv získává římský biskup => papež, vzrůst moci papeže od 6. století - Řehoř I. Veliký – upevnil církevní organizaci: papež (hlava celé církve) -> arcibiskupství (více biskupství) -> biskupství -> děkanství -> farní obvody

Církevní úředníci – kněz,…

Mniši – v klášterech, podřízeni papeži, v čele opat nebo abatyše, především šlechtičtí synové a dcery

Témata, do kterých materiál patří