Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




B 09 - Charakterisitka mezinárodních vztahů v osmdesátých a na počátku let devadesátých

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (86.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Většina obyvatel NDR přivítala Gorbačovovu politiku, která mohla vést k sjednocení a ukončení studené války. Mezitím se východoněmecké hospodářství nacházelo na pokraji kolapsu, neboť Sověti nedodávali potřebné množství surovin, především ropy, a vyzývali bratrské strany, aby si nyní řešily své problémy samy. Produktivita práce byla v NDR o 40 % nižší než v SRN, v mikroelektronice zaostávaly východoněmecké podniky za západními o 10–15 let, doprava a spoje klesly ve vybavení na ubohý východoevropský průměr. Vůdce východoněmeckých komunistů E. Honecker byl přesvědčen, že v Moskvě se znovu zvedá přízrak separátní dohody se Západem na účet NDR, a obával se úplného ukončení konfrontace Východu se Západem. Reformovat východoněmecký režim se však neodhodlal. Odmítnutí sovětské glasnosti bylo demonstrováno mj. v listopadu 1988 zákazem šíření časopisu Sputnik a vyřazením sovětských filmů kritizujících režim z programů kin. Východoněmecká špička sice připravovala vzpouru proti Honeckerovi, ale jejich intriky nevedly ke změně. Ta přišla zdola.

Bezprostřední impuls k akutní krizi v NDR dala maďarská vláda, která nejprve tolerovala a od 11. 9. 1989 oficiálně povolila východoněmeckým turistům cestovat do Vídně. V Praze se turisté-uprchlíci uchýlili na západoněmecké velvyslanectví. Moskva nereagovala na východoněmecké výzvy „disciplinovat“ maďarskou vládu. Dne 29. 9. přišel Honecker na zasedání politbyra s osudovým, chybným rozhodnutím, dovolit „pražským“ uprchlíkům odjezd do SRN, avšak přes území NDR. Průjezd vlaků byl 4. 10. provázen sroceními na nádražích a kolem nich, v Drážďanech, kde se úřady pokusily nádraží uzavřít, se davy střetly v divoké srážce s policií. Východoněmecká opozice vyšla z kostelů do ulic, důležitým centrem odporu se stalo Lipsko.

Gorbačov pochopil, že se blíží výbuch nespokojenosti a vydal jasný pokyn, aby sovětské posádky, dojde-li k otevřené konfrontaci, za žádných okolností nezasahovaly. Dne 18. 10. odstoupil Honecker a jeho nástupcem se stal E. Krenz.

V říjnu v NDR triumfovala snaha nežít v kasárnách a touha po obnově národní jednoty. Konaly se obrovské demonstrace, 8. 11. odstoupilo celé politbyro a nové dovršilo vágní formulací o uvolnění cestovních omezení mezi NDR a SRN pohromu. Zpráva o srocení davů lidí u hranic vedla k panickému rozhodnutí o neomezeném udělování víz. Během 72 hodin překročilo hranice více než 4 miliony lidí. V noci z 9. na 10. listopadu byla prolomena berlínská zeď (tzv. berlínské krize, anebo pád berlínské zdi).

H. Kohl začal připravovat západoevropské státy na znovusjednocení Německa. Na nedůvěru narazil především v Londýně a Paříži. Naopak USA ho plně podpořily. Dne 28. 11. zveřejnil Kohl desetibodový plán budoucí německé politiky. Přes tržní hospodářství se mělo dojít ke „smluvnímu společenství“, přes svobodné volby a „konfederativní struktury“ až k německé federaci.

Témata, do kterých materiál patří