B 12 - Základní vývojové rysy Spojených států amerických ve 20. století
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
RONALD REAGAN (1980 – 1988, rep.)
Kalifornský guvernér byl známý i jako herec. Dokázal si získat sympatie davů, vyjádřit myšlenky a emoce téměř osobní, bezprostředně reagovat; jeho „lidovost“ okouzlovala. Říkalo se mu taky „Teflonový president“ – vždycky když plácl něco nevhodného, svou bezprostředností odzbrojil všechny kritiky. Američanům znovu vrátil sebedůvěru a národní hrdost otřesenou Watergate a dalšími skandály.
Doma
Když nastoupil do úřadu, čelila země největší inflaci od roku 1947. RR prosazoval snížení daní a výdajů na sociální programy. Do dvou let RR daně obnovil. Když se mu na některých místech podařilo výdaje vlády omezit, přesto se vydávaly obrovské částky na sociální pomoc, protože je podporoval demokraty kontrolovaný Kongres. Postupy RR začaly být označovány jako „Reaganomika“. RR administrativě se podařilo znovu rozhýbat ekonomiku, snížit nezaměstnanost a inflaci75. Na druhou stranu ale došlo k obrovskému zvýšení národního dluhu – USA se z největšího světového věřitele staly největším dlužníkem. Stalo se ale otázkou, nakolik byla tato rozhodnutí dílem samotného RR – jeho kritici tvrdili, že o ekonomice neměl páru a že důležitá rozhodnutí za něj dělal jeho kabinet. Přesto mnoho lidí dodnes považuje Reganomiku za hvězdné období dějin USA.
Vyhlásil také „válku drogám“: zkrátil výdaje na léčbu závislých a zpřísnil tresty. Kritici zase tvrdili, že jediným výsledkem bylo zvýšení počtu zavřených, zatímco pro léčbu a prevenci neudělal RR nic.
Kritice čelil také kvůli tomu, že se odklonil od egalitářských ideálů New Deal. Za jeho vlády vzrostly rozdíly mezi platy; ostře se od sebe vyhranila střední a vyšší třída.
Za hranicemi
Největším skandálem 80. let byla aféra Írán-Contra. Bylo odhaleno, že RR administrativa nelegálně prodává zbraně do Íránu proto, aby mohla financovat protivládní jednotky Contra v Nicaragui. RR se snažil aféru zamést pod koberec, mnohé dokumenty byly skartovány a z příkazu administrativy odebrány vyšetřovatelům. Nakonec bylo deset členů RR administrativy obviněno, další byli přinuceni rezignovat. Bývalý ministr obrany Weinberger byl G.H. W. Bushem pardonován jen pár dní před začátkem soudu, což Bushovi zlomilo vaz ve volbách roku 1993. V roce 2006 byla tato aféra odborníky vyhlášena jako největší chyba úřadujícího presidenta v dějinách.
Za RR došlo k eskalaci Studné války. Opustil opatrnou politiku předchůdců a rozhodl se SSSR rozložit na třech frontách: znesnadnit Svazu přístup ke špičkovým technologiím a narušit jim zdroje; zvýšit výdaje USA na obranu a posílit tak jejich vyjednávací pozici; a donutit SSSR, aby vydal více peněz na zbrojení a vyčerpal tak svoje možnosti. Ztělesněním tohoto programu se stalo SDI (Strategic Defense Initiative), o kterém RR věřil, že se stane mezníkem, že po jeho uvedení už bude nukleární válka nemožnou. Odpovědí sovětů bylo podobné zbrojení – závod, jemuž se později začalo říkat Star Wars. Kritici tvrdili, že toto zbrojení nesmyslně zvyšují výdaje na armádu a jsou nebezpečím pro světovou bezpečnost. Zastánci naopak tvrdili, že tímto postupem získal RR silnější vyjednávací pozici a přispěl k ukončení Studené války.
Podporoval protikomunistické boje různě po světě, jeho administrativa sponzorovala bojovníky za svobodu76. V roce 1982 ve svém známém projevu řekl, že SSSR je „říší zla“. V roce 1983 řekl, že „komunismus je další smutná, bizarní kapitola historie, jejíž poslední stránky jsou psány právě dnes“.
Jeho politika byla kritizována jako agresivní a imperialistická. Ačkoli měl v Británii velkou podporu Margaret Thatcher, tamější levice ho kritizovala za to, že sice bojuje proti Castrovi, ale na druhé straně přehlíží porušování lidských práv ve Střední a Jižní Americe a apartheid v J.A.R.
Gorbačev se s RR domluvil, že se sejdou na čtyřech konferencích po celém světě a budou jednat o dalším vývoji. Postupně se sešli v Ženevě, Reykjavíku, Washingtonu a v Moskvě. RR věřil, že se mu podaří Gorbyho přesvědčit, aby si vzal příklad z prosperující americké ekonomiky; věřil, že potom přijme systém volného trhu. V roce 1987 měl RR slavnou řeč před berlínskou zdí77. Oba státníci se mezi sebou vybudovali přátelský a blízký vztah78.