Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




B 12 - Základní vývojové rysy Spojených států amerických ve 20. století

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (189 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

RICHARD NIXON (1969 – 1974, dem.)

  • Když v roce 1960 kandidoval proti JFK, byl celý rok boj vyrovnaný; zlom nastal po televizních debatách, viz výše. RN byl poražen i v roce 1962 ve volbách guvernéra Kalifornie. Po této porážce řekl, že je to jeho poslední tiskovka a že odchází z politiky, ale do roka umírá JFK v Dallasu a RN se vrací „nový, odpočatý a připravený“. K nominaci ve volbách 68 mu „pomohla“ vražda Roberta Kennedyho. RN slíbil uzavřít mír bez ponížení60, získal podporu „mlčící většiny“ konzervativních Američanů, kteří nesouhlasili s rozmáhajícím se hippie hnutím. V roce 1972 vyhrál největším rozdílem v historii voleb – 60% a ve 49 státech z 50.

  • Doma

  • Současníky byl často označován za konzervativce, ale jeho opatření byla spíše liberální. Ustanovil komise pro kontrolu výše mezd a cen zboží; do zákona o sociálním zabezpečení vložil klauzuli o inflaci; zřídil úřad pro ochranu životního prostředí; zvedl platy federálním úředníkům. Jako první president začal denně podávat zprávy tisku a spolupracovat s médii.

  • RN je považován za tvůrce dnešního „Imperial Presidency“ – stavu, kdy má president relativně velkou kontrolu nad vládou a jejími rozhodnutími.

  • Za RN došlo k úplné integraci škol. Hledal střední cestu mezi zastánci segregace a liberálními demokraty61. Proklamoval, že právo musí bát barvoslepé. Při prosazování zákona o integraci škol, se kterým byly neustále problémy, ustanovil komise se zástupci obou ras, jež měly zabraňovat násilí při prosazování zákona.

  • Největším domácím skandálem jeho domy se stala aféra Watergate. Aféra se začala řešit už v roce 1969, kdy se provalilo, že Kissinger nechal napíchnout telefony mnohým novinářům a úředníkům. S Watergate souviselo několik dalších případů62, které ale prosákly na veřejnost až po tom, co bylo několik RN mužů v červnu 1972 přistiženo, jak se vloupali do Hotelu Watergate ve Washingtonu, kde sídlilo ústředí demokratů. Zloději byli zatčeni, ale reportéři Washington Post zjistili, že stopy vedou do Bílého domu. RN odhalení bagatelizoval, ale postupně se na světlo začala dostávat další odhalení korupce a nezákonných postupů; byly zveřejněny presidentovy tajné hovory, důkazy o jeho daňových únicích, vyhrožování oponentům…

  • President ztrácel podporu, zlom ale nestal 20. října 1973, když odvolal zvláštního vyšetřovatele případu Watergate. V té chvíli demokraté oficiálně zahájili Impeachment – slyšení a proces za odvolání presidenta. Tváří v tvář ztrátě popularity a téměř jistému odvolání v srpnu 1974 RN resignuje. Nikdy nepřiznal žádnou nezákonnou činnost, ačkoli připustil „chyby v úsudku“. V září 1974 vydává president Ford Pardon, který zastavuje další stíhání.

  • Za hranicemi

  • V roce 1969 osobně navštěvuje Jižní Vietnam a setkává se s presidentem Nguyenem Van Thieu. Amerických jednotek ubývá, až jsou roku 1973 staženy úplně a boje jsou ponechány na jihovietnamské armádě. RN je chválen za „peace with honour“. Ačkoli bylo jasné, že Vietnam situaci nezvládne, poradce pro národní bezpečnost Henry Kissinger si pochvaloval, že stát vydrží alespoň tak dlouho, že RN nebude moci být viněn z jeho kolapsu. V roce 1969 v souvislosti s válkou ve Vietnamu nařídil bombardování Laosu a Kambodži.

  • RN využil zhoršujících se vztahů mezi Čínou a SSSR, jež se střetly v otázce společných hranic. RN administrativa vylepšila vztahy s Čínou, zároveň ale nechala otevřené dveře pro Moskvu. Důležitým rokem ve vylepšení vztahů bylo pozvání amerických tenistů do Číny v roce 1971 – tato událost je označována jako „Ping pong Diplomacy63“. RN ohromil svět svým prohlášením, že se do Číny chystá osobně. Důsledkem tohoto byla změna názoru mnohých států, které dříve protestovaly proti vstupu Čínské lidové republiky do OSN.

  • Zlepšení mezinárodní atmosféry využil také v otevření otázky o nukleárním míru. První jednání o omezení výroby nukleárních zbraní byla uzavřena v roce 1972 smlouvou SALT I64.

  • V Indo-pákistánské válce v roce 1971 podporoval pákistánského generála Khana i přesto, že věděl o porušování lidských práv a genocidě v dnešním Bangladéši. Ačkoli RN oficiálně tvrdil, že jeho cílem je zabránění válce v regionu, ve skutečnosti podporoval Pákistánce proto, aby ustavil rovnováhu v regionu – indická nadvláda by mohla posílit postavení SSSR. Navzdory námitkám Kongresu dodával RN zbraně do Pákistánu dál, ilegálně. Jako hrozbu Indii poslal do indického oceánu USS Enterprise, loď vybavenou jadernou hlavicí65.

  • V roce 1973 podporoval Pinochetův převrat v Chille. Postavil se i za Izrael (největší, ale neoficiální americký spojenec na Středním východě) v Jom Kippurské válce. Když Izrael čelil porážce, zorganizoval letecký most s vojenskou pomocí.

Témata, do kterých materiál patří