Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




B 12 - Základní vývojové rysy Spojených států amerických ve 20. století

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (189 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

JOHN F. KENNEDY (1960 – 1964, dem.)

  • Přes opozici z řad vlastních lidí i liberálů si JFK jako svého vicepresidenta zvolil Lyndona B. Johnsona – další z jeho taktických kroků, protože potřeboval hlasy, které měl Johnson jasné na Jihu46. Během této kampaně se vytvořila další tradice – předvolební televizní debaty. JFK v nich čelil Nixonovi a televize se tak poprvé stala důležitým činitelem voleb47.

  • Doma

  • Ve své nástupní řeči z 20. ledna 1961 vyzýval všechny Američany k aktivitě48. Vyzval všechny národy světa, aby se spojily v boji proti „ společným nepřátelům lidstva: tyranii, chudobě, nemocem a válce“.

  • Program svojí domácí nazýval New Frontier. Slíbil federální financování vzdělávání a lékařské péče pro staré. Chtěl ukončit rasovou diskriminaci, chtěl snížit daně z příjmu. Ale jen několik zákonů prošlo Kongresem za jeho života, mnoho z nich bylo přijato až v letech 1964 – 65, za vlády Johnsona.

  • Nejvyšší soud už v roce 1954 přikázal, aby byla zrušena segregace. Ale mnohé školy, hlavně na Jihu tento zákon nerespektovaly a segregace v busech, restauracích, kinech a dalších veřejných místech byla realitou. JFK těchto problémů využil i ve své volební kampani49. Problémy byly v roce 1962 na Universitě v Mississippi, kam se chtěl zapsat Afroameričan James Meredith, ale bylo mu v tom zabráněno bílými studenty. JFK tam poslal federální jednotky, aby uklidnili situaci. K dalšímu incidentu došlo v roce 1963, kdy guvernér státu Alabama zablokoval dveře před dvěma afroamerickými studenty, kteří se chtěli zapsat na školu50. Ačkoli je JFK často představován jako obhájce rovnosti, skutečnost byla trošku složitější – mnozí skuteční bojovníci za lidská práva nebyli s jeho přispěním spokojeni, říkali, že jim příliš nepomáhá. Je to částečně pravda, JFK si uvědomoval většinu jižanských demokratů v Kongresu – a presidentova okatá podpora těchto hnutí by proti němu mohla obrátit jejich nevoli.

  • Za hranicemi

  • Už před zvolením JFK CIA připravovala plán na svržení Castrova režimu na Kubě. CIA cvičila jednotky, které se měly vylodit na ostrově a tam vyprovokovat revoluci. 17. dubna 1961 dal JFK povolení k vylodění „Brigády 2560“, neboli 1,500 vycvičených vojáků v Zátoce sviní. Celá operace se ale zvrhla v katastrofu, protože JFK nepovolil leteckou ani námořní podporu invaze. Castro tak se svoji dobře připravenou armádou do dvou dnů většinu zajal, nebo zlikvidoval a president poté musel vyjednávat o propuštění51.

  • Dalším průšvihem na ostrově byla Kubánská krize v roce 1962. Americké špionážní letouny U-2 vyfotily instalaci sovětských raket středního doletu. V tuto chvíli čelí JFK dilematu – pokud vojensky zasáhne, může to znamenat jadernou válku, pokud nic neudělá, budou USA vystaveny trvalé hrozbě. Důstojníci a členové kabinetu radili vojenský zásah, ale JFK začal vyjednávat. Pohrozil námořní blokádou SSSR a Kuby, pokud sověti neodstraní svoje zařízení. Nakonec se s Chuščovem dohodli: SSSR odstraní střely a USA slíbí, že kubu nikdy neobsadí. Krize byla zažehnána, hrozba války odvrácena.

  • Třetí velkou událostí JFK úřadu byla válka ve Vietnamu52. JFK ji presentoval jako boj proti šířícímu se komunismu. Nestabilní francouzské dosazené vládě poskytoval politickou, ekonomickou a vojenskou pomoc, která zahrnovala i 16,000 vojáků a speciálních jednotek. President souhlasil s použitím napalmu a bombardérů. Americké zapojení se stále prohlubovalo, až vygradovalo v regulérní zapojení se do války ve Vietnamu za příští, Johnsonovy administrativy53.

  • V červnu 1963 navštívil JFK Berlín a pronesl svou slavnou řeč u Zdi. V ní řekl, že „stavba zdi je jasným důkazem úpadku komunismu. Demokracie není dokonalá a se svobodou mohou být potíže, přesto jsme nikdy nepotřebovali zeď, abychom lidi udrželi.“ A legendou se stala jeho věta „Ich bin ein Berliner“.

  • V srpnu 1963 byla podepsána dohoda o omezení jaderných zkoušek, k jejímuž podepsání se připojily USA, GB a SSSR. Zakázány byly zkoušky na zemi, v atmosféře a pod vodou – z toho plyne, že se může zkoušet pod zemí.

  • JFK se taky osobně zasazoval o vesmírný program. Požádal Kongres o 22 mld. $ na projekt Apollo, jehož úspěšného zakončení se nedožil. Armstrong a Buzz Aldrin se po měsíci prošli 6 let po JFK smrti.

Témata, do kterých materiál patří