Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




B 12 - Základní vývojové rysy Spojených států amerických ve 20. století

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (189 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

  • Válka po roce 1941

  • FDR se neustále pokoušel udržet Japonsko mimo válku – podporoval Čínu a zastavil prodej ropy do Japonska (95% jejich potřeb). Po útoku na Pearl Harbour se protiválečná nálada přes noc vypařila a celá země se sjednocená postavila za FDR. President se snažil dostát svému slibu být Zbrojnicí demokracie, svoji pomoc poskytoval hlavně GB, SSSR a Číně. Bombardovací kampaň v roce 1944 byla půl na půl akcí Britů a Američanů, velitelem invaze přes kanál byl jmenován D. Eisenhower. FDR umírá v době, kdy se spojenecké jednotky stahují kolem Berlína. FDR se účastní několika prestižních konferencí, ale o tom také jinde…

  • Od roku 1940 se FDR zdraví neustále zhoršuje34. Do úřadu byl zvolen počtvrté, ale vyměněn byl jeho vicepresident. Strana se obávala příliš prosovětského Wallace, proto byl tento nahrazen méně známým senátorem Trumanem. FDR umírá v úřadě 12. dubna 1945.

HARRY S. TRUMAN (1945 – 1953, dem.)

  • T. byl ve funkci vicepresidenta 82 dní, když FDR zemřel. T. o zahraničních, ani domácích záležitostech věděl málo; o maximálně důležitých, ale tajných akcích WWII. nevěděl už vůbec nic. Tohle se týká hlavně projektu Manhattan (testování atomové bomby). T. byl rychle uveden do situace a mj. povolil její použití proti Japonsku.

  • Doma

  • Jako Wilsonovský tradicionalista velice podporoval založení OSN. Rychle si také uvědomil, že zájmy SSSR se hodně rychle stávají neslučitelnými se zájmy USA. T. administrativa deklarovala, že je třeba vytyčit pro sověty hranice. Kongresem protlačil Marshallův plán – při jeho prosazování argumentoval ideologicky tím, že se komunismus rozmáhá v ekonomicky slabých zemích35. Pro posílení USA během Studené války podepsal v roce 1947 zákon o národní bezpečnosti; reorganizuje vojenské jednotky, vytváří ministerstvo obrany, CIA a U.S. Air Force.

  • Po mnoha letech převahy demokratů získávají ve sněmovně po volbách v roce 1946 většinu republikáni. T. s nimi úzce spolupracoval ve věcech zahraniční politiky, střetávali se ale v domácích otázkách. T. se nepodařilo zabránit snížení daní a zrušení kontroly cen. T. svůj program označoval jako Fair Deal. Jeho cílem bylo celostátní zdravotní pojištění, odvolání antitrustového zákona, ostrý program týkající se lidských práv. Kongres mu ale nebyl nakloněn – schválil jediný důležitý zákon o zvýšení podpory v nezaměstnanosti.

  • T., Kongres a Pentagon se shodovali v nutnosti demobilizace. Důvody byly hlavně ekonomické, bylo potřeba financovat domácí požadavky. T. a jeho ministr obrany Louis Johnson se domnívali, že po použití atomové bomby už nejsou konvenční ozbrojené jednotky potřeba36. Po invazi do Jižní Koreje přednesl T. Kongresu svoji žádost a zahájil tak moderní éru amerických výdajů na zbrojení a obranu.

  • T. se zasazoval také o zlepšení lidských práv – přišel s desetibodovým programem „To secure these rights“. Jeho zákony měly stanovit platformu pro vytvoření federálních úřadů, jež by měly sledovat dodržování lidských práv, volebních práv a rovné příležitosti k zaměstnání.

  • Před volbami 1948 vydal příkaz, který ukončil rasové rozdělení v armádě. Tím hodně politicky zariskoval, protože hrozilo, že ztratí podporu tradičního Jihu. Volby T. ale nakonec překvapivě pro mnohé vyhrál37.

  • Velikou ranou pro T. administrativu bylo obvinění ze sovětské špionáže; jeho vláda byla nařčena z toho, že v jejich řadách jsou placení špioni. Výpovědi před Kongresem si získaly velikou pozornost, tisíce lidí byly vyhozeny jako nespolehlivé. T. těmto obviněním nevěřil; oficiální stanovisko Bílého domu bylo odmítavé. V srpnu 1948 svědčil před HUAC38, Úřadem pro neamerickou činnost bývalý sovětský špion Whittaker Chambers, který zveřejnil seznam členů tajné komunistické sítě, kteří měli být ve vládě ve 30. letech. Na křížové tažení vyrazil senátor Joseph McCarthy, obvinil spousty lidí z vlády z toho, že jsou komunisty a v Americe začíná tzv. „hon na čarodějnice“39. McCarthismus byl odrazem doby – odhalení, že sověté už taky mají atomovku, ztráta amerického atomového tajemství, pronikání sov. špionů do amerických struktur. T. byl McCarthy osobně nesympatický, říkal, že sám rozbíjí amerikanismus40.

Témata, do kterých materiál patří