Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




B 14 - Německo ve 20. století

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (100.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

(1968-69 i západní Berlín zasažen vlnou studentských nepokojů, počátek při návštěvě Rézy Pahlávího v Z. Berlíně, protestovali proti režimu v Íránu)

Po volbách 1969 byla sestavena koalice SDP a FDP. Kancléřem se stal Willi Brandt. Vyhlásil program reforem, uznal NDR a nabídl jí jednání na vládní úrovni. Na rok 1970 byly dojednány dvě schůzky Brandta a ministerského předsedy NDR Stopha v Erfurtu a Kasselu. 1972 byla mezi oběma státy uzavřena smlouva vymezující vztahy mezi oběma státy. 1970 byla podepsána smlouva mezi SSSR a SRN o podpoře normalizace v Evropě, zdržení se užití násilí, vzdání se územních nároků v Evropě…Současně probíhala i přípravná jednání k normalizaci vztahů s Polskem. Byla podepsána také 1970. Uznala hranice na Odře a Nise, odsoudila a zřekla se násilí, Polsko potvrdilo, že se zřeklo reparací (54). V rámci východní politiky byla i roku 1973 zahájena jednání s československým vedením. Problémy již od začátku visely nad otázkou mnichovské dohody, o níž se diskutovalo, zda má být prohlášena za neplatnou nebo ne. Prosadilo se, že má být považována za neplatnou a 1973 Brandt a Štrougal podepsali Pražskou smlouvu, tou byly navázány i diplomatické styky mezi oběma státy.

1974 odstoupil W. Brandt z funkce spolkového kancléře kvůli Guillaumově aféře (špionáž z NDR) a na jeho místo byl zvolen Helmut Schmidt.

(70. léta, teroristické útoky Frakce Rudé armády, RAF, atentáty, únosy, proces s členy RAF ve Stammheimu)

V důsledku ropné krize se Německo dostalo do krize hospodářské. Nezaměstnanost, pokles spotřeby…

Po volbách 1980 se ukázalo, že sociálně- liberální koalice může pokračovat, ale především ve vedení FDP se objevovaly názory, že v dalších volbách se výsledek opakovat nebude. Ministr zahraničí a předseda FDP Genscher proto připravoval změnu koaličního partnera, kterým se měl stát předseda CDU Kohl. Navíc mezi koaličními partnery FDP a SPD se během hospodářské krize objevovaly názorové rozdíly. Při projednávání rozpočtu pro rok 1983 se pak koalice rozpadla. Posléze byla uzavřena nová koaliční dohoda a 1.10.1982 byl kancléřem zvolen Helmut Kohl.

1984 zvolen do prezidentského úřadu Richard von Weizsaecker.

Po smrti Konstantina Černěnka v březnu 1985 se stal novým generálním tajemníkem UV KSSS Michail Gorbačov. Pod heslem perestrojka zavedl politiku hlubokých změn hospodářských, politických i společenských. V souvislosti s reformním hnutím se KSSS vzdala svého nároku na vedoucí úlohu v mezinárodním komunistickém hnutí a upustila od teze omezené suverenity komunistických států (Brežněvova doktrína). Východoněmecká SED perestrojku odmítla a rozhodla se pokračovat v dosavadním směru.

V září 1987 navštívil generální tajemník Erich Honecker SRN a byl přijat se všemi poctami, tím bylo demonstrováno, že NDR je považována za suverénní stát.

Témata, do kterých materiál patří