Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




B 14 - Německo ve 20. století

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (100.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Ve druhé polovině 80. let došlo k přílivu původně německých občanů ze států východního bloku. Mnozí z nich již nemluvili německy, ale byla pro ně přitažlivá prosperita SRN.

Když se v Polsku a Maďarsku začaly rozkládat komunistické režimy a v SSSR začal proces demokratizace, sílila nespokojenost i mezi obyvateli NDR. Zvlášť mladá generace toužila po perspektivnějším životě v SRN. V lednu 1989 se skupině východoněmeckých občanů toužících vycestovat podařilo vynutit si obsazením stálého zastupitelství SRN ve východním Berlíně okamžité vyřízení žádosti o výjezd. V srpnu asi 100 lidí obsadilo velvyslanectví SRN v Budapešti a mohlo odjet do Vídně. Tím začalo uprchlické hnutí. Docházelo k obsazování velvyslanectví v Praze, Varšavě… V září tlumočil spolkový ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher asi 6000 uprchlíků na pražském velvyslanectví zprávu, že jim bude umožněno vycestování ve zvláštních vlacích přes území NDR do SRN. Uprchlíci využili i uvolněného režimu v Maďarsku a přes hranice u Šoproně uprchli na svobodu. Maďarsko pak vyzvalo oba německé státy, aby nastalou situaci začaly řešit. NDR to ale ignorovala a Honecker situaci charakterizoval jako pomlouvačnou kampaň západu. Obyvatelé NDR ale začali demonstrovat, požadovali reformy, svobodu vycestování, svobodné volby…V říjnu byl k reformám neochotný tajemník Honecker odvolán, novým byl zvolen Egon Krenz. Vyhládsil usnadnění vycestování, pro uprchlíky a demonstranty byla vyhlášena amnestie. Byl zaveden bezvízový styk s Československem, počet uprchlíků se stále zvyšoval. Demonstrace pokračovaly. Požadovaly odstranění monopolu SED, právní stát, svobodu tisku, názorů… Na začátku listopadu 1989 bylo zvoleno nové politbyro a den nato oznámeno otevření hranic se západním sousedem. Ještě téhož večera začaly proudit do SRN davy občanů NDR a začaly demoliční práce na berlínské zdi.

Současně přednesl Helmut Kohl zprávu o stavu národa a přislíbil NDR rozsáhlou hospodářskou pomoc, za předpokladu že před ní bude stanovena zásadní politická, hospodářská reforma. Na konci listopadu pak Kohl oznámil desetibodový program budoucí německé politiky. Měl být zahájen spoluprácí v oblasti ochrany životního prostředí a rozšíření telefonní a železniční sítě, následovalo zavedení tržního hospodářství v NDR, vytvoření smluvního společenství, cílem se stalo vytvoření federace.

  1. Hitler ji znovu vybudoval po propuštění z vězení, byla vytvořena stranická organizace na říšské úrovni a napojena na přisružené polovojenské organizace SA a SS a také Hitlerjugend. Program sliboval vyvést Německo z bídy k nové velikosti. Taktikou po volbách 1930 se stalo narušování činnosti parlamentu. Do prezidentských voleb 1932 postavili Hitlera na kandidátku. Proti Hindenburgovi prohrál.↩

Témata, do kterých materiál patří