Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




B 14 - Německo ve 20. století

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (100.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Ve snaze vychovat německý národ se Hitler soustředil na mládež. Všichni od 10 – 18 měli být zapsáni do Hitlerjugend. Sem byly také převedeny všechny dosavadní spolky mladých. V souvislosti s válkou a jejím vývojem zde více převládala „branná výchova“.

Zprávy o domnělém puči vedení SA, rozdmýchané konkurenční SS, se staly Hitlerovi záminkou k zatčení celého nejvyššího velení SA během shromáždění v červnu 34, které pak nechal povraždit. „Tzv. Noc dlouhých nožů“. Generálové reichswehru, kterým tím Hitler poskytl důkaz, že zůstává jedinou ozbrojenou silou národa, přijali v poklidu novinu, že během běsnění byli povražděni i někteří jiní Hitlerovi odpůrci. Dodatečně toto počínání zdůvodnil zájmy státu a Roehma a další vůdce SA posmrtně obvinil z homosexuálních sklonů. Elitní stranickou organizací se stala SS.

Od nástupu NSDAP k moci samossebou nastaly těžké časy pro židovské obyvatelstvo. Občany s menšími právy se Židé s konečnou platností stali 15.9.1935 v důsledku norimberských zákonů. Politická práva a propůjčování čestných úřadů byla od té doby vázána árijským původem, občanská práva byla Židům upřena. Zákon na ochranu krve obsahoval pod pohrůžkou uzavírání manželství i mimomanželské styky se Židy. Židé nesměli zaměstnávat árijce… Koncem října 1938 nařídila německá vláda vypovězení tisíců polských Židů, kteří žili v Německu, zpět do Polska. Polská vláda je ale nechtěla přijmout. Zoufalá vražda německého velvyslance v Paříži spáchaná židovským studentem se stala záminkou postupu proti židovským občanům. V noci z 9. na 10. 11. 1938 byly po celém Německu zapalovány synagogy, demolovány židovské obchody, byty, napadáni a vražděni lidé. Mnoho bylo zatčeno a odvlečeno do koncentračních táborů. Pohroma vešla do historie pod názvem „křišťálová noc“. Začalo se uvažovat o řešení židovské otázky.

V březnu 36 vpadly německé vojenské oddíly do demilitarizovaného Porýní. Postup ospravedlnil Hitler jako reakci na Rusko- francouzskou smlouvu, která byla prvním narušením smlouvy z Locarna. Velmoci se vzmohly na zaslání protestní nóty. Obsazení Porýní vyneslo Hitlerovi v Německu obrovskou popularitu.

V zahraniční politice se Německo začalo sbližovat s fašistickou Itálií, hlavně po roce 36, kdy se Německo neúčastnilo evropských sankcí proti Itálii, ale naopak jí podalo pomocnou ruku (šlo o obsazování Habeše). V říjnu 36 byla uzavřena smlouva, kterou Mussolini nazval „Osou Berlín – Řím“. Ocelovým paktem z r. 1939 získala dohoda podobu pevné spojenecké smlouvy. Pakt sloužil k přepadení Polska. Roku 36 uzavřel v Berlíně Hiler s Japonci pakt proti Kominterně. Ke smlouvě uzavřené na 5 let si tajně partneři přislíbili neutralitu v případě konfliktu se Sovětským svazem. Zároveň se zavázali k neuzavírání smluv s SSSR, to Hitler porušil r. 1939. Uzavřel německo sovětský pakt o neútočení. Umožňoval Hitlerovi útok na Polsko a vymezoval zájmové sféry obou států.

Témata, do kterých materiál patří