Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




B 14 - Německo ve 20. století

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (100.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Léta 1919 – 1924 přinesla nepokoje ve společnosti. Ústřední moc byla nová, nezkušená a slabá. Kraje na západ od Rýna obsadili Francouzi, Belgičané a Angličané. Objevili se hladovějící lidé. Horní Slezsko se po nepokojích s Poláky v plebiscitu vyjádřilo proněmecky. V Bavorsku se objevovaly hlasy po samostatnosti, centrem protiberlínské demokracie se stal Mnichov. R. 1920 se pokusil o státní převrat Kapp. Obsadil hlavní město, vláda utekla. Nepodpořil jej ale ani lid, ani úředníci. Odbory zorganizovaly stávku a po 4 dnech jej donutily k abdikaci. Prezident Ebert se vrátil do Berlína. Po hořkých zkušenostech se začalo s lepší organizací armády, (v čele Seeckt). Záhy po Kappově puči se konaly volby do říšského sněmu. Velký propad zaznamenala Sociální demokracie, odešla z vlády. To mělo pro Německo fatální dopad. Byla jedinou velkou a skutečně demokratickou a republikánskou stranou v nepevné zemi. Soc. demokraté pak ještě několikrát vstoupili do vlády, ale byly to vlády, v nichž neměli rozhodující vliv.

Národ byl vnitřně rozdělený, vedený slabými politiky. Do této situace přišly ještě věčné a neúnosné reparace. S tím souviselo i znehodnocení měny. Infalce přinesla další vlnu chudoby.

V dubnu 1922 byla uzavřena smlouva mezi Německem a Ruskem v Rapallu. Normalizovala vztahy a obě strany se zřekly nároků a slíbily oživení obchodu. Důsledkem vnitřního zmatku byly i anarchistické zločiny. Atentátům podlehl ministr financí Erzberger, zahraničí Rathenau. Vrcholu dosáhla situace v roce 1923. Německo zůstávalo pozadu s některými dodávkami uhlí a dříví Francii, což Francie přijala jako záminku obsazení Porúří. Národ nebyl schopen reagovat jednotnou stávkou, či jinou akcí a na pasívní odpor odpověděli Francouzi důsledným oddělením oblasti. Stát byl odříznut od nejdůležitější průmyslové oblasti, měna se zhroutila. Z nové situace vytěžili komunisté, kteří se stali masovou stranou. Nový říšský kancléř Gustav Stresemann se znovu přihlásil k ústavě, zavázal se k placení a byl připraven k vyjednávání.

Od doby Kappova puče panovaly v Bavorsku odlišné poměry než v jiných částech říše. Vznikaly zde více tzv. branné jednotky obyvatelstva, jejichž snahou bylo zabránit levicovým radikálům ve vytvoření republiky rad. V Bavorsku se vytvářely pravicově orientované koaliční vlády, jejichž těžiště tvořili především němečtí nacionalisté a katolická Bavorská lidová strana. Z četných rozptýlených skupin podobného druhu se zformovala Nacionálně socialistická německá dělnická strana (NSDAP), v jejímž čele stanul Adolf Hitler. Po ukončení pasivního odporu v Porúří (1923) vyhlásila říšská vláda výjimečný stav. Hilter se pokusil využít vyhrocené situace a donutil bavorskou vládu, aby vystoupila proti říšské a bavorské jednotky a branné svazy, aby pochodovaly na Berlín (Po vzoru Mussoliniho pochodu na Řím 1922). Zemská vláda se nakonec dobrodružství zřekla a nechala pochodující šiky policejními jednotkami rozehnat (vedle Hitlera zde pochodoval i Ludendorff). NSDAP byla zakázána a Hitler s ostatními vůdci byli zatčeni.

Témata, do kterých materiál patří