Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




B 17 - Základní vývojové rysy Japonska ve 20. století

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (120 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Významná v této době byla vláda Katova (Kómei Kató) kabinetu. V roce 1925 došlo k schválení zákona o všeobecném hlasovacím právu pro všechny muže starší 25 let, díky čemuž se počet voličů zvýšil ze 3 na 12 milionů, a byl obnoven systém středně velkých volebních okrsků, který se v zásadě od té doby již nezměnil. Byly vyhlášeny zvláštní opatření proti podvratným živlům, tzv. zákon na ochranu klidu a pořádku, který zakazoval vznik takových skupin, jež obhajovaly změny japonského „národního zřízení“ či zrušení soukromého vlastnictví, v roce 1928 to bylo zpřísněno a použito na Japonskou komunistickou stranu. Vznikl program sociálních zákonů zvýhodňující dělnictvo, zrušen článek 17 zákona o veřejném pořádku, který byl často používán proti odborům, přijat zákon o národním zdravotním pojištěním. Proti revoluční levici, tzn. proti všem, kteří obhajovali svržení císaře postupovala vláda drakonicky; vůči těm, kteří byli ochotni vystupovat v rámci japonské ústavy, byla však tolerantní. Převaha politických stran, vzestup demokratických proudů ve městech a zahraniční politika mezinárodní spolupráce způsobily pokles prestiže vojenských složek. Podíl vojenských výdajů, které v roce 1922 dosahovaly 2 % státního rozpočtu, klesl v roce 1925 na 29 %, v roce 1927 na 28 %. Došlo k mechanizaci armády a její reorganizaci a propojení se školním systémem, kdy byl zaveden na vyšších i nižších středních školách povinný vojenský výcvik a mládež, která nepokračovala ve studiu na střední školách, byly organizovány místní výcvikové jednotky.

Období 1924 – 1932 – jednalo se o vládu v rámci ústavních struktur zahrnujících celou řadu mocenských skupin. Vyrovnávání jazýčků mocenských vah se odehrávalo v Dolní sněmovně, společnost byla otevřenější, masové sdělovací prostředky se staly vlivnějšími, hospodářství se postupně diverzifikovalo, avšak nikdy nedošlo ke zformování nové politické struktury.

- 1927 – začátek provozu metra v Tokiu

Vzestup militarismu

Kdyby Japonsko nebylo po roce 1929 vystaveno vnějším tlakům, zřejmě by pokračovalo v postupném vývoji směrem k parlamentní demokracii v možnostech daných ústavou. Odehrávaly se drobné přesuny v rovnováze mezi jednotlivými mocenskými skupinami, přičemž armáda získávala postupně převahu nad politickými stranami. K nejdůležitějším vnějším vlivům patřila bezesporu světová hospodářská krize, přesun kuomintangských vojsk na sever spolu s růstem čínského nacionalismu, který ohrožoval japonské pozice v Mandžusku, a nástup Hitlera a Mussoliniho k moci v Německu a Itálii.

Světová hospodářská krize nastolila otázku funkčnosti mezinárodního ekonomického řádu, která zpětně vyvolala pochyby o smyslu takovéhoto společenství demokratických států a o účelnosti vlády parlamentních stran. Současný nástup fašistů v Itálii a nacistů v Německu přispěl k růstu antidemokratických sil i v Japonsku. Přikládal se mimořádný význam skutečnosti, že se Německo, nejobdivovanější ze západních států a vzor pro japonský ústavní systém, odvrátilo od demokracie a vydalo se cestou autoritářské militaristické politiky.

Témata, do kterých materiál patří