Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




B 20 - Proces dekolonizace světa

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (104 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Commonwealth

VB přetvořila postupně své impérium na Společenství národů (Commonwealth) = neformální svazek nezávislých států, jež byly v minulosti britskými koloniemi. Jedinou podmínkou účasti v Commonwealthu je formální uznání bristkého panovníka jako hlavy Společenství a souhlas ostatních členů (tento souhlas odpírán např. JAR kvůli politice apartheidu – JAR v Commonwealthu až od r. 1994)

V současnosti Commonwealth sdružuje víc jak 50 nezávislých států, jejichž zástupci se scházejí každé 2 roky na pravidelných konferencích.

Communauté

V 50. letech snaha Francie o přetvoření svých kolonií na Francouzské společenství – r. 1958 členství nabídnuto 12 fr. koloniím v subsaharské Africe a Madagaskaru. S výjimkou Guineje všechny tyto země se vstupem soulasily, ale záhy začaly usilovat o úplnou nezávislost, kt. dosáhly v r. 1960. Poté většina ze Společenství odešla, zůstaly jen Středoafrická republika, Čad, Gabun, Senegal.

Úspěšnejší než Francouzské společenství se ukázaly být nejrůznější formy kulturní, ekonomické a technické spolupráce (FR. uzavřela s většinou svých bývalých kolonií bilaterální smlouvy týkající se zpravidla poskytování hosp. pomoci včetně dodávek zbraní, případně podmínek umístění fr. jednotek v zemi a poskytnutí vojenské pomoci. Tyto smlouvy měly za následek časté zásahy fr. politiky do vnitropolitických událostí v afr. Zemích – viz svržení dktátora Bokassy ve Středoafrické republice v r. 1979, zasahování do průběhu občanské války v Čadu v 70. a 80. letech apod.

Sovětský svaz v J Africe

Po pádu koloniálního zřízení v Africe mocenské vakuum – příležitost pro SSSR posílit své pozice v době studené války. Navázání kontaktů: koncem 50. let v Moskvě založen institut pro africká studia, v r. 1960 vznik Univerzity přátelství národů, kam přijížděli studenti z rozvojových zemí.

X

Snahy SSSR nikdy nevyústily v nějaké šíření komunistického zřízení v Africe – afričtí vůdci sice protiimperialističtí a protizápadní, ale ne silně socialistická.

Příklady spolupráce Afrika – SSSR: vznik nezávislé Guiney v r. 1958– SSSR uznal její nezávislost, nabídl jí výhodné půjčky, zajistil dodávku československých zbraní výměnou za dodávky bauxitu. Podobné snahy o navázání spolupráce i s Mali a Ghanou.

Sovětské mocenské pozice se v Africe začaly hroutit již během 60. let, v 70. letech odmítly západoafrické země sovětskou pomoc a odmítly sovětské experty.

SSSR v S Africe

Zde výraznější úspěchy než na jihu, zejména v Egyptě – zásobování Násira zbraněmi + financování stavby assuánské přehrady na Nilu. Ale od 2. pol. 60. let nesrovnalosti ve vztahu Egypta a SSSR – otázka sovětské podpory Egyptu v arabsko-izraelském konfliktu. Násirův nástupce Anvar Sadat zahájil politiku odpoutání se ze sovětsého vlivu – v r. 1976 vypověděl egyptsko-sovětskou smlouvu => SSSR tak ztratil nejdůležitější základnu svého vlivu na afr. Kontinentě. => zaměřil se na Somálsko – smlouva o přátelství z r. 1974 – SSSR získal vojenskou základnu v Berbeře.

Témata, do kterých materiál patří