Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




C 02 - Češi a Slováci ve společném státě

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (64 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Rok 1918 znamenal vyvrcholení aktivit vedoucích k společnému státu Čechů a Slováků. Jednalo se o akce jak na domácí půdě, tak v zahraničí, rozhodující podnět přišel z USA. 30. května byla uzavřena v Pittsburghu dohoda mezi českými a slovenskými krajskými organizacemi, která propagovala vznik československého státu s republikánskou vládní formou a s ústavou; Slovensku se v ní přisuzovalo autonomní postavení s vlastní administrativou a sněmem. Další vývoj vedl 18. října 1918 k tzv. Washingtonské deklaraci, kterou dočasná čs. vláda proklamovala samostatný československý stát jako republiku. Následně pak dohodové státy uznaly prozatímní čs. vládu. Na domácí půdě vyhlásil Národní výbor v Praze 28. října 1918 československou samostatnost. (30. října pak udělali totéž Slováci – Martinská deklarace).

Ve společné první československé republice

Pár dní po vzniku ČSR byla stanovena dočasná vláda pro Slovensko. V té době maďarský premiér Károlyi vydal prohlášení, v němž ohlásil úmysl maďarského státu chránit dosavadní hranice Uherska (nařídil mobilizaci a vypravil do Slovenska dělostřelecké a pancéřové vlaky). Období do jara 1919 bylo naplněno dramatickými událostmi. Beneš (po jednání se zástupci Dohody) poslal Maďarsku nařízení k vyklizení Slovenska a dodržování slovensko – maďarské demarkační linie podle řek Dunaje a Ipľu. 20. ledna bylo Slovensko obsazeno čs. vojáky a předseda vlády Šrobár přesídlil do Bratislavy, která se stala hlavním městem Slovenska.

ČSR musela podstoupit ještě jednu bitvu o Slovensko. Po abdikaci Károlyiho vznikla Maďarská republika rad. Čs. armáda se snažila využít nepřehledné situace v Maďarsku a překročila deliminační čáru s cílem obsadit některá sporná území. Avšak ani ne měsíc na to nám útok maďarská Rudá armáda vrátila a pronikla hluboko na slovenské území. V červnu proto byla vyhlášena Slovenská republika rad. Avšak již tři dny předtím byly na Pařížské mírové konferenci stanoveny čs.-maď. hranice, takže čs. armáda získala kontrolu nad celým slovenským územím (nejasná zůstala hranice s Polskem). Slovensko se stalo na příští zhruba dvě desetiletí součástí čs. státu. Slováci získali zastoupení ve vrcholných orgánech nového státu (ministr války – Štefánik, ministr zdravotnictví – Šrobár).

Způsob zapojení Slovenska do ČSR se tedy neobešel bez komplikací. Šrobár zrušil Slovenské národní rady (SNR), národní orgány se necítily být nositeli národní suverenity, navíc kontakty Čechů a Slováků nebyly nejšťastnější.

Snad nejproblémovější bylo zaostávání Slovenska v hospodářské oblasti. Slovenský průmysl značně zaostával za průmyslem v českých zemích kvalitou i kvantitou. Navíc zde ve 20. letech zavřeli 200 závodů zaměstnávající zhruba čtvrtinu počtu dělníků. Krize ve 30. letech znemožnila státu realizovat rozsáhlý program zprůmyslnění země. Došlo zde však k budování rezervních zbrojních a chemických závodů, rozšiřovala se komunikační síť, zejména železniční. Velká pozornost byla věnována výstavbě silnic, dunajských přístavů a letišť.

Témata, do kterých materiál patří