Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




C 02 - Češi a Slováci ve společném státě

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (64 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Zatímco česká inteligence usilovala o demokratizaci a o tržní hospodářství, slovenská opozice usilovala o uznání rovnoprávnosti a uzákonění federace. Bylo to pochopitelné, šlo jí o zviditelnění Slovenska, vyřešení základní otázky, od které se pak budou odvíjet další řešení. Kdo se v letech 1948-1967 pokusil hájit jakoukoliv svéprávnost Slovenska, stihl ho trest.

Ústavní zákon o čs. federaci, přijatý 27. října 1968 Národním shromážděním, přeměnil unitární stát ve federativní stát dvou rovnoprávných národů – Čechů a Slováků (zákonodárný orgán: ČNR a SNR, výkonný orgán: česká a slovenská vláda, navíc oba národy měly stejný počet poslanců ve Sněmovně).

Rozdělení ČSFR

Po svržení totalitního režimu vypluly na povrch některé problémy v česko-slovenských vztazích. Pokud šlo o nějaké napětí, pak především ze strany Slovenska, tento postoj Čechy iritoval a dostával nálepku nacionalismu. Chyběla tu snaha navzájem si naslouchat a řešit problém.

Česká část federace ctila hodnoty, s nimiž byl spojen vznik ČSR (demokracie, humanismus, náboženská tolerance apod.). Východní část federace kladla důraz na lidové, kulturní, náboženské a církevní tradice, národní solidaritu, hodnotu mateřského jazyka apod. Proto i reakce po pádu komunismu byla rozdílná. Jako řešení se nabízely nové organizační státní formy pro oba národy. Stále intenzivněji se z řad lidu ozývaly hlasy pro rozdělení federace. Navíc „historické pravdy“ přilévaly olej do ohně: čtyřicet let zamlčované a falšované, vzájemné spory a zásluhy nebo svalování viny za ty či ony historické omyly, nebo hlasy kdo na koho doplácel a doplácí apod.

Výsledkem složitých jednání české a slovenské reprezentace po parlamentních volbách roku 1992 byla dohoda, která stanovila harmonogram v procesu dělení již zcela nefunkční federace (V. Havel abdikoval na svou funkci). Připravila se řada smluv, které měly zajistit jak pokojné rozdělení státu, tak oboustranně výhodnou spolupráci České a Slovenské republiky v příštích letech. 25. listopadu 1992 Federální shromáždění odhlasovalo zánik ČSFR k 1. lednu 1993. Druhý rozpad čs. státu proběhl, na rozdíl od prvního, spořádaně, klidně a organizovaně. Tento rozpad měl však širší evropské dimenze. Existuje tu dilema geopolitické, dilema polohy dvou malých států uprostřed Evropy, mezi Německem a Ruskem. Otázka rozchodu se pochopitelně dotkla značné části veřejnosti, zda byl nutný a prospěšný.

Vznikem dvou svobodných, suverénních a demokratických států skončilo období „silnějšího a slabšího“, kdy docházelo z jedné nebo druhé strany k rozličným pocitům a emocím, které neprospívaly nikomu. Každý teď ponese odpovědnost za své činy.

Témata, do kterých materiál patří