Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




C 03 - Podkarpatská Rus součástí Československé republiky

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (399.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Koncem července 1944 bylo dokončeno formování 1. čs. pluku v SSSR a Píka žádal nasazení do bojů směřujících na Užocký průsmyk a dále na P. Rus. SSSR s tím ovšem nespěchal, neměl nejmenší zájem na tom, aby bývalí vězni z gulagů osvobozovali svou domovinu. Místo toho pluk nasadili do karpatsko- dukelské operace, kde v krvavých bojích padlo 2389 čs. vojáků (někteří historikové se dokonce domnívají, že tuhle krvavou lázeň SSSR naplánoval úmyslně)

Připojení k SSSR

18.10. sovětská armáda překročila Karpaty a během deseti dnů obsadila P. Rus. Čs. delegace (v čele s ministrem F. Němcem), která sem přijela, byla nepříjemně překvapena faktem, že země je rozdělena na čs. a sovětskou zónu, přičemž ta čs. zahrnovala pouze jednu třetinu (a to ještě tu hornatou) pův. území (a to ještě s omezenými pravomocemi). Probíhala rozsáhlá sovětská agitace a násilné nábory do sovětských jednotek (což bylo protiústavní). Byly zřízeny koncentrační tábory pro všechny muže něm. nebo maď. národnosti, ale ocitli se tu i významných osobnosti jako lingvista Harajda nebo poslanec Bačevský. Většina zatčených byla deportována na Donbasu do dolů.

26.11.1944 se sešel první sjezd narychlo utvořených národních výborů (v prezidiu seděl i mladý Brežněv), kde byl přijat předem připravený Manifest o opětovném sjednocení Zakarpatské Ukrajiny se sovětskou Ukrajinou. Sjezd ustavil tzv. Národní radu, která měla dočasně stát v čele loutkového státečku (v čele Turjanica). 1.12. dal Turjanica Němcovi ustanovení sjezdu a vystoupení Zakarpatské Ukrajiny ze svazku ČSR a, aby to nebylo málo, přihodil ultimátum, aby delegace do tří dnů opustila zemi. Němec odmítl, přesvědčen, že jedná v souladu s čs.- sovětskou dohodou. Platnost manifestu odmítl i Beneš. Moskva však považovala anexi P. Rusi již za víceméně vyřízenou záležitost. Gottwald 21.12. vyzval k odstoupení Zakarpatské Ukrajiny a k němu se připojila SNR, která se obávala, aby Slovensko nebylo další na řadě. Benešovi se ale P. Rus vydat nechtělo a navrhoval to všechno řešit až po skončení války. Nicméně mu nakonec nezbylo než sovětskou anexi uznat a to za poměrně ponižujících podmínek a dosti bezpáteřně.

29. 6. 1945 byla uzavřená smlouva mezi ČSR a SSSR o odstoupení Zakarpatské Rusi- Zakarpatské Ukrajiny sovětskému svazu, aniž k tomu byl kdo z představitelů P. Rusi pozván. Smlouva bývá označována jako „rusínský Mnichov“.

V srpnu Beneš podepsal ústavní dekret č. 60/1945, kterým prohlašoval obyvatele P. Rusi za zbavené čs. občanství a 22.11. Prozatímní národní shromáždění pod tlakem Moskvy schválilo výše uvedenou smlouvu o odstoupení.

Během tří měsíců obdržela pražská komise 23 168 žádostí o opci pro čs. občanství a vypadalo to, že to chtějí provést skoro všichni obyvatelé. Proti tomu zasáhl Turjanica, který nařídil uzavřít hranici a zakázal individuální výjezdy do ČSR. Důsledkem této činnosti se podařilo do ČSR odjet jen 3 693 optujícím občanům.

Témata, do kterých materiál patří