Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




C 03 - Podkarpatská Rus součástí Československé republiky

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (399.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

(26. října 1938 – 1. prosince. 1938

  1. Předseda vlády, ministr financí, obchodu a zemědělství: Augustin Vološin

  2. Ministr vnitra: Edmund Bačinský

  3. Ministr komunikací, veřejných prací, zdravotní a sociální péče: Július Révay)

Vídeňská konference (arbitráž)

2. listopadu 1938 proběhla arbitrážní konference ve Vídni. Podle jejího rozhodnutí muselo Československo odevzdat Maďarsku jižní část Slovenska a jih Podkarpatské Rusi s Užhorodem, Mukačevem a Berehovem. Maďaři zabrali 152 tisíc hektarů nejúrodnější části země s vinicemi, ovocnými sady, tabákovými a kukuřičnými plantážemi. Přerušili tak hlavní železniční trať od Čopu na východ.

Vološinova vláda začíná urychlené budování autoritativního systému- rozpustila CRNR a zakázala zakládání nových stran, podale vzoru SS a SA vzniká org. Karpatská Síč. U Rachova vzniká první koncentrační tábor na území ČSR.

Československá vláda rozhodla definitivně o autonomii 22. listopadu 1938. Ve vládní vyhlášce se uvedla v činnost podkarpatská vláda a měl být svolán sněm Karpatské Ukrajiny. Hlavním městem země se stal Chust, kde kněz a spisovatel Augustin Vološin ustanovil autonomní vládu Karpatské Ukrajiny. V únoru proběhly volby, ovšem už existovala jen jediná strana- strana Ukrajinského národního sjednocení. Poslední autonomní vláda byla jmenována 6. března (do 15. března 1939:

  1. Předseda vlády, ministr školství a spravedlnosti: Augustin Vološin

  2. Ministr vnitra, financí a dopravy: arm. gen. Lev Prchala (dosazen Háchou)

  3. Ministr zemědělství, veřejných prací, zdravotnictví, průmyslu, obchodu a živností: Štefan Kločurak)

12.3. Hitler požádal maďarského vyslance, aby obsadil P. Rus. V noci ze 13. na 14. proběhl v Chustu pokus o puč proti Vološinově vládě, vedený generálním štábem Karpatské Síče, ten byl ovšem poražen plukem gen. Prchaly. V týž den poslala maďarská vláda Česko- Slovensku ultimátum, aby československé vojsko vyklidilo do 24 hodin Podkarpatskou Rus.14. března 1939 je na zasedání podkarpatského sněmu rozhodnuto bránit zemi proti případnému maďarskému vpádu. V noci ze 14. na 15. března vtrhli Maďaři přes podkarpatské hranice. Část ozbrojených sil P. Rusi se postavila na odpor, ale protože v tu dobu byl vyhlášen nezávislý slovenský stát a P. Rus tak zůstala odříznuta, přišel z Prahy rozkaz neklást odpor a provést okamžitou evakuaci vojáků a českých civilistů. Odpoledne volal Vološin Háchovi, poděkoval Čechům za 20 let spolupráce a oznámil, že za této situace je jediným možným řešením vyhlášení nezávislosti P. Rusi.

Nezávislá republika

15. března 1939 je pak vyhlášena nezávislá republika Karpatská Ukrajina. Vološin chtěl, aby Německo nad novou republikou přijalo protektorát a uznalo její samostatnost, ale to Berlín odmítl. Navzdory tomu se sešel první a zároveň poslední sněm Karpatské Ukrajiny. Státním jazykem prohlásil ukrajinštinu, praporem modro-žlutý prapor ukrajinský, schválili podkarp. znak (s ukraj. dodatky) a hymnu (překvapivě ukrajinskou). Nově zvolený prezident Karpatské Augustin Vološin dostává od Maďarska ultimátum, rozhoduje se neklást odpor a prchá do Prahy, kde strávil válku ( v roce 1945 byl odvlečen do Moskvy, kde v témže roce zemřel na následky mučení v tamní věznici. Byl prohlášen hrdinou Ukrajinské republiky)

Témata, do kterých materiál patří