Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




C 05 - Politický systém první republiky

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (107 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Republikánská strana zemědělského a malorolnického lidu

  • byla tradičně nazývána také agrární stranou. Navazovala v ČSR na agrární politické hnutí, které vytvořilo počátkem 20. století českou a moravskou stranu. V roce 1919 se přejmenovala na Republikánskou stranu československého venkova a v roce 1922, kdy do ní vstoupila většina členů Slovenské národní a rolnické strany (v čele s dr. V. Šrobárem, dr. P. Blahom a dr. M. Hodžou), přijala název Republikánská strana zemědělského a malorolnického lidu. Předsedou byl od r. 1919 Antonín Švehla, po dobu své nemoci (1929-1933) zastupovaný F. Udržalem a F. Staňkem, od r. 1935 byl předsedou strany Rudolf Beran. Republikánská strana vycházela z programu, který ji charakterizoval jako stavovskou politiku organizaci všeho venkovského lidu. Program se hlásil k zásadě upevňování státnosti ČSR a parlamentní demokracie. Koncem 20. let byl program doplněn o sebevědomou tezi, označují rolnický stav za základ československé společnosti, vytvářející základní životní hodnot. (no moje teze to fakt není. Nemíním se stát rolníkem)

  • Republikánská strana byla nejvýznamnějším politickým hnutím v ČSR. Hrála v tom hlavní roli její obratná politika na venkově, podpořená prosazením pozemkové reformy, agrárních cel a v 30. letech i to, že strana ovládla regulaci zemědělské výroby a odbyt jejích produktů. Také síť masových organizací a spolků, silné pozice v zemědělském proudu vytvořit moderní masovou zájmovou stranu, která měla rozhodující vliv mezi venkovským obyvatelstvem českých zemí a postupně pronikala i mezi část městského obyvatelstva. Byla účastna ve všech koaličních vládách a v letech 1922-1938 byl v jejich čele vždy agrárník (A. Švehla, F. Udržal, J. Malypetr a M. Hodža). Ojedinělé postavení agrarismu v ČSR se promítalo i do ustanovení Mezinárodního agrárního byra roku 1929 v Praze, jehož prvním předsedou byl A. Švehla. Ústředním tiskovým orgánem strany byl deník Venkov, známé byly i listy Večer, Lidový deník, Svoboda (Brno) ,Selské listy (Olomouc), Slovenský deník (Bratislava), teoretickým časopisem agrarismu byla Brázda.

Aby jste neřekli, že vás šidím, uvedu vám tu ještě strany Slovenska a Německé strany, které byly na našem území, ale to již jen ve zkratce a jen, opravdu, ale opravdu ty nejdůležitější

Takže Slováci, zde je jen jedna důležitá strana:

Slovenská l’udová strana

  • navazovala na předchozí pokusy o založení strany slovenského politického katolicismu a ustavila se v ČSR v prosinci 1918. V roce 1925 se přejmenovala na Hlinkovou slovenskou l’udovou stranu. Jejím předsedou byl až do své smrti v srpnu 1938 (překvapivě) kněz Andrej Hlinka a po něm kněz dr. Josef Tiso. Do listodopadu 1921 postupovala Slovenská l’udová strana společně s Čs.stranou lidovou, pak se jejich cesty rozešly, neboť l’udová strana zahájila boj za prosazení slovenské autonomie (blbci, co jim tu scházelo?Nebýt nás, tak jsou součástí Maďarska a vůbec jako stát neexistujou). Ve druhé polovině 20. let vstoupila SL’S do vlády, ale po tzv. Tukově aféře (předák strany V. Tuka byl roku 1929 odsouzen za špionáž pro Maďarsko) z vlády vystoupila. Strana byla nejsilnějším politickým směrem na Slovensku, opírala se o věřící katolické obyvatelstvo, v roce 1935 byla v parlamentních volbách hlavní silou tzv. Autonomistického bloku. Po Mnichově roku 1938 a po vyhlášení autonomie Slovenska se Hlinkova l’udová strana stala hlavním krystalizačním jádrem, k němuž se připojily ostatní strany na Slovensku, pokud nebyly rozpuštěny. Tiskovým orgánem strany byl Slovák.

Témata, do kterých materiál patří