Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Úvod do kriminalistiky dílčí podpůrné texty

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (574.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Zkoumání střeliva má význam především pro určování druhu střeliva. Tak lze určit, pro jaký druh zbraně je konkrétní střelivo určeno. Podle signatury na dně nábojnice, případně podle dalších znaků, lze zjistit výrobce, rok výroby, účel střeliva apod. Důležité je vyhodnocení druhu zápalu (středový, okrajový, systém jehlového zápalu) a v návaznosti na tuto skutečnost zjištění stáří střeliva.

Zkoumání vedlejších produktů výstřelu má význam především pro určování vzdálenosti střelby. Vedlejší produkty výstřelu mají charakter mikroskopických a submikroskopických částeček, které v okamžiku výstřelu vylétnou z ústí hlavně střílející zbraně. Opticky se projeví jako obláček dýmu, případně plamen v okolí ústí hlavně. Jsou tvořeny různými nečistotami z hlavně, zbytky nespáleného střelného prachu a dalšími. Dolet těchto částeček závisí na druhu zbraně a nepřesahuje cca 3 metry.

Posuzování účinku střely při dopadu na cíl má význam především z hlediska možného posouzení ranivého účinku střely. Při dopadu na cíl může střela způsobit následující poškození:

  • vstřel, což je místo, kterým střela do objektu vznikla

  • výstřel, což je místo, kterým střela objekt opustila

  • průstřel, což je spojnice spojující vstřel a výstřel

  • nástřel, což je místo, kde se střela od objektu odrazila

  • zástřel, což je místo, kde střela v objektu uvízla

S otázkami posuzování účinku střely při dopadu na cíl souvisí i hodnocení balistických otázek. Z kriminalistického hlediska má zvláštní význam vnitřní balistika, která se zabývá pohybem střely v hlavni, menší potom přechodová balistika, která hodnotí dráhu letu střely ve vzdálenosti cca 10-20 násobků ráže od ústí zbraně a vnější balistika, která zkoumá dráhu letu střely na cíl.

§ 5. Kriminalistické zkoumání pneumatik, skla a kovových materiálů

Kriminalistické zkoumání pneumatik a vzdušnic se uplatňuje především při vyšetřování dopravních nehod a poškozování cizí věci. Nejčastěji se posuzuje otázka, zda poškození pneumatik vzniklo před dopravní nehodou, nebo v důsledku dopravní nehody, příp. následně úmyslným zásahem a nemělo tak vliv na průběh dopravní nehody, příp. bylo zinscenováno.

Z charakteru poškození lze určit, zda k poškození došlo náhlým únikem vzduchu, nárazem na pevnou překážku nebo najetím na ostrý předmět. Při zkoumání poškození pneumatik je často možné určit skupinovou příslušnost objektů, které poškození způsobily. Součástí těchto zkoumání je i zkoumání disku kola, na kterém mohou být nalezeny stopy vysvětlující zjištěné poškození pneumatiky. Pro zjišťování pneumatik a vzdušnic platí, že optimální je zajištění celého demontovaného kola.

Individuální identifikace objektů, které způsobily poškození pneumatiky nebo vzdušnice, je s výjimkou nožů nebo obdobných nástrojů obtížná.

Témata, do kterých materiál patří