Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Úvod do kriminalistiky dílčí podpůrné texty

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (574.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Kriminalistické zkoumání skla se zaměřuje především na rozbité tabulové (okenní) sklo. V kriminalistické praxi jsou rozeznávány tři druhy poškození tabulových skel. Jednotlivé stupně vznikají v závislosti na energii a dopadové ploše objektu, který skleněnou tabuli poškozuje.

Poškození prvního stupně vzniká při nárazu rychle letícího předmětu (nejčastěji střely) do skleněné tabule. Děj poškození je natolik rychlý, že skleněná tabule nestačí tento děj deformačně sledovat. Skleněná tabule zůstává vcelku, nerozpadává se v rámu.

Poškození druhého stupně vzniká při nárazu většího a relativně pomalu letícího předmětu (nejčastěji vrženého kamene) do skleněné tabule. Ta se deformuje, po překročení meze pružnosti dojde k vytvoření nepravidelného otvoru a tvorbě radiálních prasků. Tyto prasky často pokračují až k okrajům skleněné tabule.

Poškození třetího stupně vzniká při nárazu velkého a pomalu se pohybujícího předmětu (kladiva) do skleněné tabule. Dochází ke vzniku středového otvoru nepravidelného tvaru, vzniku radiálních prasků, ale i transversálních prasků. Podstatná část skleněné tabule se rozpadá na střepiny a úlomky.

Zkoumání lomových ploch střepin tabulového skla lze zjistit směr, ze kterého působila destruující síla. Je tedy možné zjistit, zda byla skleněná tabule rozbita z vnitřní nebo vnější strany.

Kovové (nejčastěji ocelové) materiály jsou předmětem zájmu při objasňování pracovních úrazů apod. Zpravidla se vyžaduje odpověď na otázku, zda konkrétní porušení kovového materiálu bylo způsobeno vadou materiálu, jeho chybným výběrem, zpracováním nebo přetížením.

Kovové materiály se zkoumají nedestruktivními a destruktivními metodami.

Nedestruktivní metody jsou metody ultrazvukové, rentgenové a gamagrafické. Jejich cílem je zjištění vad kovových materiálů, které nejsou patrné na povrchu zkoumaného objektu.

Destruktivní metody jsou využívány při zkoumání již porušených kovových materiálů. Při těchto zkoumáních se využívají především metody metalografické. Tyto metody dovolují zkoumat mikrostrukturu kovových materiálů po příslušném předběžném upravení povrchu.

Důležitou otázkou, na kterou je třeba často v kriminalistické praxi odpovědět, je zjištění odstraněných výrobních čísel a značek na různých výrobcích. Odstraněné původní číslice a značky lze opětovně zjistit v případech, kdy byly vytvořeny vyražením do kovového materiálu. Zkoumaná plocha se vybrousí a působí se na ni leptacími činidly. V řadě případů se tak podaří zviditelnit zhuštěné vrstvy kovu pod původními číslicemi a znaky.

§ 6. Kriminalistická pyrotechnika

Výbušniny a výbušné předměty jsou velmi nebezpečné, mohou při chybné manipulaci explodovat a způsobit tak škody na majetku, zdraví nebo životech osob. Jakoukoliv manipulaci s těmito objekty mohou proto provádět pouze odborníci, kteří mají příslušné vzdělání a praxi. Pouze v omezeném a přesně vymezeném okruhu případů mohou s těmito objekty manipulovat střelmistři, odpalovači ohňostrojů, případně další osoby oprávněné k manipulaci.

Témata, do kterých materiál patří