Úvod do kriminalistiky dílčí podpůrné texty
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Při postupné prověrce, než bude prověřena pravdivá verze, by mohlo dojít ke ztrátě nebo zničení důkazů.
Souběžná prověrka verzí znamená, že všechny úkony, směřující k jejich prověrce, musí být prováděny současně.
Verze, jejichž prověrka ukáže, že jsou nepravdivé, musí včas odmítnuty.
V praxi se může vyskytnout situace, kdy v důsledku prověrky odpadnou všechny vytyčené verze, avšak podstata události nebo některé její prvky zůstávají neobjasněny. V této situaci se musí buď hledat a opatřit nová fakta nebo nově hodnotit podstatu a význam existujících fakt.
Verze, která zbyla po odmítnutí ostatních verzí, musí být zákonným způsobem a zákonnými prostředky dokázána.
§ 4. Pojem, podstat a zásady plánování a organizace vyšetřování
Předmětem vyšetřování jsou složité jevy, které tvoří nejen okolnosti a fakta vyšetřované události, ale i velmi složité psychické procesy a stavy osob, které spáchaly trestný čin, byly předmětem útoku nebo ho pozorovaly.
Důležitou metodou organizační činnosti vyšetřovatele je plánování vyšetřování trestných činů. Jedná se o složitý myšlenkový proces vyšetřovatele. Myšlenková činnost vyšetřovatele při plánování zajišťuje spojení mezi minulostí, přítomností a budoucností. Plánování vyšetřování umožňuje dosáhnout průběžné a konečné cíle vyšetřování a přispívá k dodržování zásad trestního řízení.
Myšlenkový proces při plánování vyšetřování spočívá:
v analýze informací, které má vyšetřovatel k dispozici v určité etapě vyšetřování
v určení toho, jaké další okolnosti a fakta o vyšetřované události musí být zjištěny
ve vytváření myšlenkového modelu budoucí činnosti, tj. v určení metod, způsobů a prostředků řešení problémových situací
v hodnocení výsledků realizace tohoto modelu, tj. hodnocení výsledků prováděných úkonů z hlediska rozšíření znalostí o vyšetřované události, jakož i z hlediska určení, které problémové situace nebo jejich částí zůstaly neobjasněny.
Plánování vyšetřování je složitý myšlenkový proces určení způsobů, metod a prostředků řešení vzniklých problémových situací při vyšetřování trestných činů. Výsledkem tohoto procesu je plán vyšetřování.
Pozitivní výsledky jednotlivých plánovaných úkonů a opatření závisejí na správné organizaci jejich provádění. Organizace vyšetřování, v užším smyslu, spočívá v zajišťování podmínek a prostředků realizace plánovaných vyšetřovacích a jiných úkonů a opatření.
Hlavními zásadami plánování vyšetřování jsou“
Individuálnost plánování, tj. přizpůsobení sestaveného plánu specifickým znakům vyšetřovaného trestného činu, které ho odlišují nejen od trestných činů různého druhu, ale i od trestných činů téhož druhu
Dynamičnost plánování, tj přizpůsobení vypracovaného modelu činnosti výsledkům jeho částečné realizace
Efektivnost plánování, tj. sestavení plánu, který by zabezpečil dosažení cíle vyšetřování nejkratší cestou, s vynaložením minimálního času, sil a prostředků