Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Úvod do kriminalistiky dílčí podpůrné texty

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (574.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

  1. DRUHY OHLEDÁNÍ

Základními hledisky pro určení druhů ohledání v kriminalistice jsou 1. charakter objektů ohledání a 2. posloupnost ohledání.

  1. Podle charakteru ohledávaných objektů rozlišujeme ohledání:

a) Ohledání místa činu je ohledáním místa, kde se nacházejí stopy události, ve které může být spatřován trestný čin. Mezi místem činu a prověřovanou, resp. vyšetřovanou událostí je přímá souvislost. Lze ji spatřovat zejména v tom, že:

  • čin byl způsoben pomocí nástrojů které zůstaly na daném místě

  • na daném místě nebo objektech, které k němu patří, jsou stopy činu

V některých případech jsou na místě činu zjišťovány i takové změny, které z hlediska jejich systémové příslušnosti se jeví v logickém rozporu s danou událostí nebo ostatními změnami a informacemi zjištěnými ohledáním. Jde zpravidla o záměrné změny apod. V kriminalistice jsou nazývány negativními okolnostmi.

Negativní okolnosti mají obyčejně vážný důkazní význam, proto je důležité, aby byly zjištěny v průběhu ohledání. Pokud s událostí skutečně souvisejí, nasvědčují též tomu, že trestný čin byl předem promyšlen a připraven.

Ohledání místa činu se uskutečňuje především zjišťováním, zkoumáním, hodnocením a dokumentováním stavu tohoto místa. Pracovní postup při ohledání je zpravidla členěn do dvou etap: předběžného ohledání a detailního ohledání.

Předběžné ohledání spočívá v předběžném zkoumání situace, povšechném seznámení se s polohou, terénem a objekty a ve stanovení věcně správného zaměření, postupu a způsobu ohledání. Dokumentuje se materiální situace na místě činu v současném stavu.

Detailní ohledání spočívá v zevrubném ohledání a zkoumání objektů, které se nacházejí na místě, zkoumání a zajišťování stop a jiných důkazů. Současně se provádí podrobná dokumentace.

Zobecněná kriminalistická praxe doporučuje tyto metodické postupy při detailním ohledání místa činu:

  • koncentrický způsob ohledání – provádí se po spirále od kraje ke středu místa činu, za který se zpravidla pokládá nejdůležitější objekt, který se nachází na místě činu

  • excentrický způsob ohledání – provádí se od středu místa činu po spirále k jeho okraji

  • frontální způsob ohledání – postupuje se v řadě od jedné hranice místa činu ke druhé

Účelem ohledání místa činu je:

  • vyjasnění charakteru a okolností vyšetřované události, zejména, zda je odůvodněno podezření, že vyšetřovaná událost je trestným činem či nikoliv

  • odhalení, shromáždění, dokumentace, předběžné zkoumání a hodnocení stop a jiných věcných a listinných důkazů

  • zjištění, kdy byl pravděpodobně spáchán trestný čin, jaký cíl sledoval pachatel trestného činu, jaký byl motiv činu

  • zjištění, kdo příp. odkud mohl pozorovat nebo slyšet průběh události trestného činu a získat poznatky k organizování operativně pátrací činnosti

  • zjištění okolností, které mohly vést ke spáchání trestného činu a jeho utajení, příp. jeho spáchání usnadnit

Témata, do kterých materiál patří