Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Úvod do kriminalistiky dílčí podpůrné texty

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (574.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

  1. Počáteční etapa vyšetřování

Cílem této etapy je: prověrka oznámení o trestném činu, zabránění pokračování v započatém činu, pátrání po podezřelé osobě, pátrání po věcech, zjištění a zajištění stop a důkazů.

Etapa začíná zpravidla přijetím oznámení (podnětu) k zahájení trestního stíhání. Státní zástupce, vyšetřovatel a policejní orgán jsou povinni oznámení o trestných činech přijímat a co nejrychleji je vyřizovat.

Oznámení lze rozdělit do několika skupin podle charakteru v nich obsažených informací, z nichž lze určit základní směr vyšetřování:

  1. oznámení obsahuje informace, že došlo k události, která vykazuje znaky trestného činu, přičemž je známa i osoba pachatele

  2. oznámení obsahuje informace, že mohlo dojít k události, která je podle trestného zákona trestná a někdy obsahuje i informace o pachateli, avšak není prokázáno, že k události skutečně došlo, že je trestná a že označená osoba je skutečným pachatelem

  3. oznámení obsahuje informace, že mohlo dojít k události, vykazující znaky trestného činu, který však mohla spáchat a mít užitek z jeho následků jen osoba z určitého okruhu podezřelých, nebo z okruhu osob ovládajících určité odborné profesní znalosti apod.

  4. oznámení obsahuje informace o události, jejíž škodlivé následky mohly nastat v důsledku toho, že pachatel porušil důležité povinnosti, vyplývající z jeho zaměstnání, povolání nebo funkce nebo povinnosti, uložené u podle zákona

  5. oznámení obsahuje informace o události, vykazující znaky trestného činu, chybí však informace o osobě pachatele nebo takové informace jsou k dispozici jen v minimálním množství

Orgán přijímající oznámení je musí vyhodnotit a rozhodnout o dalším postupu a opatřeních, směřujících k jeho prověrce. Ve vyšetřovatelské praxi jsou velmi často informace o trestném činu kusé, neúplné, týkají se jen některých jeho prvků. Proto každé oznámení musí být vždy pečlivě prověřeno. Způsob a úkony, kterými lze prověřit oznámení o trestném činu, stanoví zákon (§ 158 tr. ř.).

Jednotlivými prvky modelu činnosti v počáteční etapě vyšetřování jsou většinou vyšetřovací a jiné úkony prvotního a neodkladného charakteru.

Prvotní a neodkladné úkony z kriminalistického hlediska jsou úkony konané před zahájením trestního stíhání nebo krátce po jeho zahájení s cílem:

  1. rychle zabránit poškození nebo zničení stop a jiných důkazů

  2. zabránit podezřelému skrývat se a tím se vyhnout trestnímu stíhání, pokračovat v trestné činnosti nebo působit na svědky

Odkladem takových úkonů hrozí nebezpečí z prodlení, a proto je vyšetřovatel musí vždy provádět.

Omezené množství informací o mnohých otázkách, tvořících předmět činnosti vyšetřovatele v počáteční etapě vyšetřování, umožňuje vytyčit převážně typické verze a dílčí verze a vypracovat jen rámcový plán vyšetřování.

Témata, do kterých materiál patří