Úvod do kriminalistiky dílčí podpůrné texty
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Orgán přijímající oznámení o trestném činu musí rozhodnout otázku účelnosti a efektivnosti též použití metody tzv. pátrání „po horké stopě“. Tato metoda se používá s cílem:
dosažení jednotného řízení a koordinace sil a technických prostředků na určitém území
dosažení maximálního zkrácení doby, která uplyne mezi spácháním trestného činu, jeho odhalením a objasněním jeho podstatných znaků a zjištěním osoby pachatele a jeho zadržením
rychlého zjištění a zajištění stop trestného činu a stop, umožňujících hledání a identifikaci pachatele a rychlého využití informací, z nich vyplývajících
Většina úkonů a opatření při pátrání „po horké stopě“ je prováděna podle tzv. typových plánů nebo projektů, jejichž podstata spočívá ve vypracování algoritmu činnosti v určitých taktických situacích. Podstata metody spočívá v rychlém nasazení potřebného počtu pracovníků příslušných odborností a technických prostředků.
Prvotními a neodkladnými úkony nebo skončením pátrání „po horké stopě“ vyšetřovatel dosahuje všech nebo většiny cílů počáteční etapy.
Střední etapa vyšetřování
Cílem této etapy vyšetřování je shromažďování, zkoumání a hodnocení důkazů o otázkách, tvořících předmět dokazování a vyšetřování.
Po sdělení obvinění lze proti obviněnému použít donucovací prostředky, stanovené zákonem. Vyšetřovatel musí dokázat zaviněnou účast obviněného na spáchání vyšetřovaného trestného činu: obviněný získá možnost vyjádřit se k obvinění, obhajovat se, navrhnout vyviňující důkazy atd.
V kriminalistické literatuře byl dříve dosti rozšířen názor, že předmětem dokazování ve vyšetřování jsou okolnosti, dávající odpověď na známou římskou sedmičlennou formuli: kdo, co, kde, za čí pomoci, proč, jakým způsobem, kdy.
Předmětem dokazování jsou zejména:
okolnosti, důležité pro rozhodování ve věci samé z hlediska trestního práva hmotného:
znaky skutkové podstaty trestného činu:
objektivní stránka trestného činu, obligatorní a fakultativní znaky charakteristické pro jednání, následek a příčinnou souvislost
objekt trestného činu a předmět útoku
subjekt trestného činu, okolnosti charakterizujících pachatele
subjektivní stránka trestného činu
okolnosti, které mají vliv na stupeň nebezpečnosti činu pro společnost, okolnosti závažné pro posouzení osoby pachatele
okolnosti, které vedly ke spáchání trestného činu nebo jeho spáchání umožnily nebo ulehčily
okolnosti důležité pro postup ve vyšetřování
Ve všech uvedených případech nutno dokázat okolnosti důležité pro hodnocení věrohodnosti důkazu (např. vztah svědka k obviněnému).
Práce vyšetřovatele ve střední etapě vyšetřování pokračuje hodnocením a logickým zpracováním informací, získaných v počáteční etapě vyšetřování, z hlediska jejich výza¨namu pro předmět dokazování a prověrku vytyčených verzí. Nové, doplněné a upřesněné verze pak vyšetřovatel srovná se skutkovou podstatou vyšetřovaného trestného činu a vymezeným předmětem jeho dokazování.