Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Úvod do kriminalistiky dílčí podpůrné texty

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (574.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Počáteční i konečnou strukturu zjišťujeme např. výslechem osob, které znaly původní stav ohledávaných objektů.

§ 3. Hodnocení výsledků ohledání

Po prozkoumání změn struktury a stavu ohledávaných objektů následuje závěrečné hodnocení výsledku ohledání (situační analýza). K tomu je třeba shromáždit veškeré materiály o zjištěných skutečnostech, roztřídit je podle vhodných hledisek a řádně je prostudovat. Zhodnocení prostudovaného materiálu by mělo spolu s ostatními informacemi vyústit ve vytyčení verzí, resp. domněnek, které budou jejich základem. Vzniklá vyšetřovací situace v této etapě vyšetřování umožní vytvoření ucelenější představy o události, o tom, zda jde či nejde o trestný čin apod. Taková představa je myšlenkovou rekonstrukcí události.

Závěrečné hodnocení tak nejen přispívá ke zvolení správného postupu v dalším objasňování události, ale je i prověrkou kvality a úplnosti provedeného ohledání. Bez něj, i když není v pravém slova smyslu součástí ohledání, by nikdy nemělo být ohledání ukončeno.

§ 4. Dokumentace průběhu a výsledků ohledání

Dokumentace zachycuje především průběh, použité metody a prostředky a výsledky ohledání. Jako prostředků dokumentace se využívá zejména protokol o ohledání,kriminalistická fotografie a kriminalistická topografie.

Protokol o ohledání je obligatorní a dělí se na tři části: úvodní, popisnou a závěrečnou.

Úvodní část protokolu obsahuje:

  • označení události, v souvislosti s níž bylo ohledání provedeno

  • datum, místo a dobu ohledání

  • jméno, funkci, hodnost a zařazení vyšetřovatele nebo jiného policejního orgánu, který ohledání provedl nebo řídil

  • jména, funkce, zařazení, pracoviště nebo bydliště ostatních osob, které se ohledání zúčastnily, ať již jako členové skupiny nebo jako osoby přizvané

  • podnět ohledání

  • podmínky ohledání

Popisná část obsahuje přesný popis ohledávaného objektu, postup při ohledání a výsledky ohledání.

Popisná část protokolu o ohledání je jeho jádrem a má základní význam pro další postup vyšetřování.

Závěrečná část protokolu obsahuje zejména seznam zjištěných stop, předmětů a dokumentů spolu s odkazem, co se s těmito materiály udělalo. Dále je zde podchyceno, jaké další dokumentační prostředky byly zhotoveny. Protokol je podepsán všemi osobami, které se ohledání zúčastnily.

XVI. Výslech

§ 1. Pojem, druhy a význam výslechu

  1. POJEM, CÍL A VÝZNAM VÝSLECHU

Výslech je metoda kriminalistické praktické činnosti, při které se formou výpovědi získávají poznatky o vyšetřované události, které jsou obsaženy v paměťových stopách vyslýchaných osob. Je-li tato metoda použita orgány činnými v trestním řízení, je současně trestné procesním vyšetřovacím úkonem.

Základní zásady průběhu a dokumentace výslechu jsou právně upraveny v trestní řádu.

Témata, do kterých materiál patří