Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Úvod do kriminalistiky dílčí podpůrné texty

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (574.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Při zjišťování technických příčin vzniku požárů se vychází z požárně bezpečnostních charakteristik jednotlivých materiálů. Typickou technickou příčinou požárů je přehřátí hořlavých materiálů působením různých tepelných zdrojů. V těchto případech se zjišťují podmínky pro zapálení materiálů, především body vznícení a body vzplanutí.

Častou technickou příčinou vzniku požárů je samovznícení. Nejčastěji se lze setkat se samovznícením sušených rostlinných materiálů, uhlí, briket apod. Příčiny samovznícení těchto materiálů nejsou doposud do všech detailů známé.

Zkoumání nátěrových hmot se využívá především při objasňování dopravních nehod a krádeží vloupáním. Nejčastěji se zkoumají úlomky nebo otěry nátěrových systémů, které byly nalezeny např. na vozovce, oděvních součástkách poškozené osoby apod. Při zkoumání se určuje zejména odstín nátěrové hmoty, její chemické složení, vzhled a charakter povrchu a účel. U úlomků nátěrových systémů z motorových vozidel se dále určuje počet vrstev jednotlivých nátěrových hmot.

Toxikologické rozbory patří mezi odborně nejnáročnější práce. Toxikologie se zabývá působením jedů a jejich účinky na lidský organismus evnt. Na zvířecí organismus.

Zkoumání zemědělských ochranných prostředků je časté a souvisí s ekologickými problémy a jejich řešením. Objektem zkoumání bývají poškozené nebo odumřelé rostliny, onemocnělá nebo uhynulá zvířata, znečištěná zemina a znečištěné vody. Cílem zkoumání je nejčastěji identifikace konkrétního zemědělského ochranného prostředku, podle možnosti učení jeho koncentrace a ve spolupráci se zemědělskými a dalšími specialisty posouzení jeho správného použití v konkrétním objasňovaném případě.

Zkoumání pohonných hmot a maziv přichází v úvahu především v případech objasňování dopravních nehod, poškození různých motorů a strojních zařízení. Zkoumání se často provádí ve spolupráci s výzkumnými pracovišti v oblasti ropného průmyslu.

Zkoumání zemin a maltovin umožňuje zjistit, zda různé nečistoty jsou tvořeny materiály z míst činů. Tato zkoumání mají ale zpravidla pouze orientační význam.

Zkoumání vody je zaměřeno především na zjištění přítomnosti cizích, zvláště toxických látek. Při odběru vzorků se spolupracuje s hygienickými a vodohospodářskými orgány.

Častými případy kriminalisticko-technického zkoumání je zkoumání léčiv a drog. Tato zkoumání jsou svým charakterem velmi blízká toxikologickým rozborům.

Zajišťování léčiv a drog není principálně obtížné. Důsledně je třeba vyžadovat zajištění všech materiálů včetně zbytků obalů a různých nádob, ve kterých mohou být přítomny zbytky zkoumaných materiálů.

Pro účely orientačního zjišťování drog a některých skupin léčiv v terénu jsou využívány různé detekční prostředky, např. prostředek D-Test.

Témata, do kterých materiál patří