Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Makroekonomie 2 - Zápisky z hodin

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (463 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Má-li země vlastní měnu, vyrovnává se s poklesem poptávky prostřednictvím depreciace (ta zlevní vývozy a zdraží dovozy, čistý vývoz a produkce opět porostou). Nemá-li vlastní měnu, musí se s poklesem poptávky vyrovnat prostřednictvím deflace (ta je ale doprovázena nezaměstnaností a trvá dlouho, lidé by se měli stěhovat za prací,když to nedělají, stát jim dává transfery a tím tu nezaměstnanost ještě podporuje)

Optimální měnová oblast = oblast, v jejímž rámci jsou výrobní faktory dostatečně mobilní

Marshall-Lernerova podmínka

Cenová elasticita vývozu (poptávky po vývozním zboží) udává, o kolik procent se změní množství vývozu, změní-li se vývozní cena o jedno procento.

Cenová elasticita dovozu udává, o kolik procent se změní množství dovozu, změní-li se cena o jedno procento.

Depreciace domácí měny vede ke zvýšení objemu vývozu a snížení objemu dovozu. Vliv na hodnotu vývozu, resp. dovozu závisí na cenové elasticitě poptávky. Je-li poptávka po vývozním zboží menší než 1 (neelastická) – snížení ceny sice vede k růstu objemu vývozu, ale peněžní hodnota se sníží.

Marshall-Lernerova podmínka:

  • Depreciace domácí měny povede ke zvýšení čistého vývozu (jeho hodnoty) jen tehdy, když je součet cenových elasticit vývozu a dovozu větší než jedna.

  • Je-li menší než jedna – depreciace povede ke snížení čistého vývozu

  • Rovna jedné – depreciace nezmění čistý vývoz

- je splněna v dlouhém období, v krátkém je poptávka méně elastická – depreciace v krátkém období čistý vývoz sníží a teprve v delším období ho zvýší (jak cenové elasticity vývozu a dovozu postupně rostou) => J-křivka

Agregátní poptávka v uzavřené ekonomice – model IS-LM

- fixní cenová hladina

Rovnováha trhu zboží a služeb

Keynesiánská spotřební funkce: C = CA + c . Y

- trh je v rovnováze,když se plánované agregátní výdaje rovnají domácímu produktu (uskutečňované investice se rovnají plánovaným investicím – nedochází k neplánovaným změnám zásob) =>

Y = C + IP (plánované investice) + G

Křivka IS

- znázorňuje všechny kombinace úrokové míry a domácího produktu, při nichž je trh zboží a služeb v rovnováze

- klesne-li úroková míra, zvýší se investice a spotřeba a následně vzroste domácí produkt => křivka IS je klesající

Rovnováha trhu peněz a křivka LM

- agregátní poptávka po penězích závisí přímo úměrně na domácím produktu a nepřímo úměrně na úrokové míře – když se zvýší domácí produkt, zvýší se poptávka po penězích (lidé budou chtít držet více peněžních zůstatků) – když jich drží víc, je na trhu nerovnováha, kterou lidé řeší nákupem aktiv, což zvyšuje cenu aktiv a snižuje úrokovou míru, teprve když se úroková míra sníží, budou chtít lidé opět držet více peněžních zůstatků – trh je v rovnováze

Témata, do kterých materiál patří