Majetkov_225_a_kapit_225_lov_225_struktura_podniku
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Dluhové financování
emise dlouhodobých dluhopisů (obligací)
čerpání dlouhodobých úvěrů
substituty dluhu
Výhody: nižší náklady na dluhovou službu, úroky jsou daňově uznatelným nákladem, omezená možnost zasahovat do chodu společnosti
Nevýhody: nárůst finančního rizika vyplývajícího ze zvýšení podílu dluhu na celkovém kapitálu, nutnost hradit úroky i v případě poklesu podnikového zisku a vysoké zatížení peněžního toku v době splatnosti obligací, emisní náklady
3) Členění dle doby splatnosti kapitálu:
zdroje po neomezeně dlouhou dobu
zdroje s definovanou dobu splatnosti:
krátkodobé,
dlouhodobé,
střednědobé,
Příklad:
Klasifikujte zdroje financování:
zisk, kmenové akcie, pětiletý bankovní úvěr, rezervy, odpisy, obligace, finanční leasing
Cash flow (peněžní tok)
přestavuje pohyb peněžních prostředků (jejich přírůstek a úbytek) podniku za určité období v souvislosti s jeho ekonomickou činností. Je východiskem pro řízení likvidity.
Likvidita je schopnost podniku uhrazovat v daném čase a potřebném objemu své splatné závazky. Je měřítkem okamžité solventnosti tj. schopnosti podniku získat prostředky na úhradu svých závazků. Lze ji chápat jako přebytek hodnoty aktiv nad hodnotou závazků.
Jeho potřeba je zřejmá například tehdy, když podnik vykazuje zisk, ale je v platební neschopnosti, tedy má nedostatek pohotových prostředků. V podstatě jde o nesoulad mezi náklady a výdaji, výnosy a příjmy a mezi ziskem a stavem peněžních prostředků. Je třeba si uvědomit, že ne každý účtovaný náklad musí znamenat výdaj podniku a naopak ne každý účtovaný výnos musí znamenat příjem.
Výkaz cash flow je možné sestavovat dvěma způsoby:
přímo – jako rozdíl nákladů, které jsou současně peněžními výdaji, a výnosů, které jsou současně peněžními příjmy,
nepřímo – vychází se z výsledku hospodaření (čistého zisku) za období, který se upravuje o náklady a výnosy, jež nejsou peněžními výdaji a peněžními příjmy. Zjednodušeně se cash flow vypočítá takto:
cash flow (rozdíl příjmů a výdajů)
=
čistý zisk
+
náklady neznamenající peněžní výdaje (např. odpisy)
–
výnosy neznamenající peněžní příjmy
Zlatá pravidla financování I
Jedná se o obecná doporučení, kterými by se měli řídit finanční manažeři při financování podniku, aby byla zajištěna jeho dlouhodobá stabilita a finanční zdraví.
1. Zlaté pravidlo financování: dlouhodobé investice se nesmí financovat krátkodobými zdroji.
2. Zlaté pravidlo vyrovnávání rizika: vlastní zdroje mají být pokud možno větší než cizí zdroje, v krajním případě se mohou rovnat cizím zdrojům.
3. Zlaté pravidlo pari: předpokládá, že podnik účelně využívá k financování dlouhodobého majetku také cizích zdrojů a proto se dlouhodobý majetek může rovnat vlastním zdrojům jen v krajním případě.